Fidżi jest to państwo wyspiarskie, zlokalizowane w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, oraz na zachód od Tonga i na południe od Tuvalu. Fidżi położone jest na aż 332 wyspach i 500 niewielkich wysepkach pochodzenia wulkanicznego, które otoczone są przepięknymi rafami koralowymi. Dwie największe wyspy Fidżi to Viti Levu i Vanua Levu. Powierzchnia całkowita wysp należących do Fidżi wynosi 18 272 kilometrów kwadratowych, na których mieszka 885 tysięcy osób – głównie Melanezyjczyków i Hindusów. Zamieszkujący wyspy Fidżyjczycy są ludnością rdzenną, natomiast mieszkający na Fidżi Hindusi zostali natomiast sprowadzeni tam przez Brytyjczyków w XIX wieku, aby pracowali na plantacjach.

Grupy etniczne które występują na wyspach Fidżi

Mieszkańcy Fidżi to w około 51% rodzimi Fidżyjczycy, lud melanezyjskiego pochodzenia i w około 44 % to Hindusi – potomkowie indyjskich robotników przywiezionych na wyspy Fidżi przez Brytyjczyków w XIX wieku. Natomiast około 1,2% populacji Fidżi to mieszkańcy wyspy Rotuma, którzy pod względem kulturowym są bliżsi z mieszkańcami Tonga niż z resztą Fidżi. Na Fidżi występują również małe grupy Europejczyków, Chińczyków, a także innych mniejszości.

Języki używane na wyspach Fidżi

Na różnorodność kulturową wpływają różne aspekty, jednym z nich jest zdecydowanie komunikacja a co za tym idzie używany język. Fidżi ma trzy oficjalne, urzędowe języki, a mianowicie są to: język angielski, fidżyjski, oraz hindustani. Co ciekawe na wyspach występuje kilka dialektów języka fidżyjskiego – te używane na zachodzie kraju, różnią się znacząco od pozostałych. Natomiast warto wiedzieć, że część Hindusów używa języka tamilskiego, bengalskiego lub innych, nie są to jednak liczby znaczące. A na wspomnianej już wcześniej wyspie Rotuma jest w użyciu miejscowy język pochodzenia polinezyjskiego.

Religia

Religia to kolejny niezwykle silny aspekt mówiący nam o różnorodności kulturowej mieszkańców różnych wiosek i wysp na Fidżi. Jeżeli chodzi o dominującą na wyspach religię to jest to protestantyzm, który jest religią około połowy mieszkańców Fidżi. Pozostałe występujące na wyspach religie to: Hinduizm, który wyznaje 27,9% osób, oraz Katolicyzm, który jest religią 9,1% mieszkańców Fidżi. Nieco mniej bo tylko 6,3% osób wyznaje Islam, 2,4% – to pozostali chrześcijanie a ateiści na wyspach to tylko 0,8%, jeszcze mniej bo jedynie 0,5% deklaruje przynależność do innych religii.

Kultura wysp Fidżi

Jeżeli spróbujemy rozpatrywać kulturę Fidżi pomyślimy na pewno między innymi o muzyce. Muzyka na Fidżi ma charakter głównie polinezyjski, jednak tradycyjna muzyka stała się zdominowana przez muzykę kościelną. Charakterystyczne dla mieszkańców Fidżi są tańce, które gdy będziemy oglądać to przyjdzie do nas poczucie harmonii, równowagi i spokoju. Muzyka do tańca charakteryzuje się przede wszystkim rytmicznością bębnów i innych instrumentów. Współcześnie Fidżyjczycy grając tradycyjną muzykę ludową używają takich instrumentów jak na przykład mandolina, gitara czy też tak zwana gitara hawajska oraz wiele innych, mniej znanych instrumentów, takich jak: bębny lali. Są one bardzo ważne, za pomocą bębnów Lali tradycyjnie ogłasza się wszelkie ważne sprawy takie jak śmierć, narodziny czy na przykład ostrzeżenie przed wojną.