Indonezja to olbrzymi i bardzo różnorodny kraj, który ujmuje podróżników przepiękną dżunglą, fascynującą kulturą i barwną otoczką. Każda z kilkunastu tysięcy wysp jest jak odrębny kraj ze swoją kulturą, językiem, kuchnią i ludźmi. Indonezję można więc miesiącami przemierzać wzdłuż i wszerz, jednak na kilkudniowy urlop trzeba wybrać miejsce, które będzie odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Na szczęście Indonezja jest tak barwna, że każdy znajdzie swoją własna wyspę. Dobrze zaplanowana podróż pozwoli doświadczyć nam wszystkiego po trochu i poznać indonezyjskiego ducha. Turyści najczęściej wybierają najłatwiej dostępne wyspy, czyli Jawę, Bali i Lombok, jednak kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej.

Nie bez powodu Indonezja określana jest krajem kontrastów, w końcu żyje tu bardzo wiele ludów i rdzennych plemion, które różnią się od siebie zarówno wierzeniami, językiem, tradycjami, kulturą oraz sztuką. Takie zróżnicowanie i bogactwo kulturowe powoduje, że znajdziemy tu wiele stylów architektonicznych, różnorakich kościołów, mekk czy świątyń. Indonezja to niezwykle fascynujący kraj rozsiany po wodach oceanu, gdzie barwna natura zaskakuj na każdym kroku. Kraj zachwyci każdego swoimi złotymi plażami, wielobarwnymi rafami koralowymi, potężnymi wulkanami i niezwykłymi, zabytkowymi świątyniami. Dodaj do tego zielone krajobrazy pół ryżowych, plantacji pieprzu i lasów tropikalnych oraz egzotyczną florę, a już zaczniesz pakować walizki!

Barwna Yogyakarta


Yogyakarta skupia jak w soczewce różnobarwnego ducha Indonezji. Czekają was niezwykłe doznania smakowe, zwiedzanie niesamowitych miejsc, podziwianie teatru cieni, tradycyjnego baletu czy pięknego, lokalnego rękodzieła. To żywe miasto za dnia kusi swoim blaskiem, nocą z kolei zaprasza do azjatyckich knajpek, w których rozpieścisz swoje kubki smakowe. Tutejsze zwyczaje, swoiste tempo, wąskie uliczki oraz barwne i pachnące targi sprawią, że zakochasz się w Tym mieście. Tutaj też warto wgłębić się w historię i indonezyjską kulturę, ponieważ miasto uznawane jest za kolebkę jawajskich tradycji, sztuki i nauki. Nie bez powodu więc Yogyakarta doczekała się miana kulturalnej stolicy Indonezji. Między klimatycznymi uliczkami przemykają artyści, muzycy oraz studenci, którzy chętnie prezentują swoją twórczość na wielu wystawach, koncertach i przedstawieniach, pozwalających dokładnie poznać kulturowy fenomen Indonezji. W końcu warto zagłębić się w kulturę kraju, po jakim podróżujemy i doświadczyć tutejszej mentalności, filozofii życia oraz podejścia, do drugiego człowieka. Indonezyjczycy są niezwykle przyjaźni i otwarci, a przy tym spokojni. Chętnie wskażą kierunek do jednej z wielu pobliskich świątyń, jak np. Borobudur. Jest to jedna z największych budowli buddyjskich na świecie, która zaczaruje was swoją mistyczną atmosferą. Z kolei w hinduskiej świątyni Prambanan możemy stać się świadkami ponadczasowego spektaklu baletu Ramayany. Pełne gracji taneczne ruchy i dźwięki tradycyjnych jawajskich instrumentów, w niesamowitej scenerii świątyni z księżycem w tle gwarantują niezapomniane przeżycia.


Idylliczne wysepki Gili


Na wysepkach Gili znajdziemy swój mały kawałek raju, położony na Morzu Balijskim. Obok wspaniałych plaż z krystalicznie czystą wodą mieszczą się restauracje, serwujące owoce morza z codziennych połowów. Poza tym znajdziemy klimatyczne bary, gdzie na leżaku oddamy się tropikalnemu wypoczynkowi. Dzięki małej ilości turystów jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Indonezji stworzone dla amatorów idyllicznych plaż, sportów wodnych oraz podziwiania spektakularnych zachodów słońca, po których zaczyna się prawdziwe szaleństwo! Z barów i restauracji zaczyna rozbrzmiewać muzyka, a Ty bawisz się z ludźmi z całego świata pod wspaniale rozgwieżdżonym niebem. Prawda, że brzmi kusząco?

Mistyczny Tanah Toraja

Chodzi o górzysty region w centralnej części Sulawesi, który stanowi jedno z piękniejszych miejsc na ziemi, a przy tym jest dość nietypowe dla Indonezji. Otóż wyspa kryje się za majestatycznymi górami i surowymi klifami, które dla świata zostało otworzone dopiero na początku ubiegłego stulecia. Zamieszkujące tu ludy charakteryzują się niezwykłymi wierzeniami, rytuałami i tradycjami, które zdumiewają przybywających podróżników. Otóż dla lokalnych mieszkańców śmierć jest godna celebracji, tak samo jak życia. Oznacza to, że pogrzeb zamienia się tu w trzydniową fetę, w której bierze udział cała wioska.