Casas Particulares, czyli wynajęcie kwater w domach Kubańczyków, to świetne rozwiązanie, z wielu względów. Po pierwsze, to świetna opcja, jeśli zależy Ci na poznaniu życia prawdziwych Kubańczyków, tego jak żyją, ich kultury i zwyczajów. Po drugie, jeśli uczysz się hiszpańskiego to idealny sposób na podszlifowanie języka, po trzecie, jeśli Twój budżet jest ograniczony, to na pewno jest to tańsza opcja, niż luksusowy hotel.

Najczęściej wybierane lokalizacje

Niezależnie od tego czy chcesz spędzić na prywatnej kwaterze jedną noc czy cały pobyt, warto skorzystać z tej opcji. W każdym z topowych miast Kuby, które bierzemy tutaj pod uwagę, czyli: Vienales, Trinidad, Cienfuegos, Vadero i Hawana, możecie wybrać z naprawdę sporej liczby prywatnych pokoi znajdujących się w domach mieszkańców. Kwatery mogą się trochę różnić między sobą standardem, ale generalnie charakteryzują się prostotą i przytulnością. Warto pamiętać, że w miejscowościach bardziej nastawionych na podejmowanie turystów zapłacie więcej. Tak jest na pewno w Vadero i Hawanie.

Jak znaleźć kwaterę?

Na różnych forach turyści często polecają sobie nawzajem sprawdzone lokalizacje i gospodarzy, u których mieszkali, a także podają ich dane teleadresowe. Można szukać w ten sposób. Jest też opcja wyboru oferty w biurze podróży, które gwarantuje noclegi u Kubańczyków i wszystko załatwia za Ciebie. Jest też trzecia opcja, czyli szukanie noclegu na miejscu (domy oferujące nocleg turystom mają namalowaną niebieską kotwicę). Każde z tych rozwiązań się sprawdza, więc wybór należy do Ciebie.

Jakie ceny?

Jeśli chodzi o noclegi u mieszkańców, to od wielu lat jest to jeden ze sposobów Kubańczyków na dorobienie do niskich pensji, a zarabiają naprawdę niewiele. Na prowadzenie działalności turystycznej, to jest na wynajmowanie pokoi muszą mieć specjalne pozwolenie od władz i odprowadzają od tego podatek. Tak jak wcześniej wspomniano ceny za wynajem pokoi nie są idealnie jednolite, zależą od miasta i od lokalizacji domu, a także od tego ile łóżek znajduje się w pokoju. Mimo wszystko nie ma drastycznych różnic. Widełki cenowe dla pokoju dla dwóch osób to jakieś 20-45 CUC.

Charakterystyka ogólna kwater

Wygląd pokoi jest zbliżony na całej wyspie. Znajdziecie tam oprócz łóżka stolik z krzesłem, szafę. Łazienki są proste, ale zadbane i czyste, z ciepłą wodą. Możecie swobodnie korzystać z kuchni. Jest przyjemnie, przytulnie i domowo. Niektóre domy mają bardzo tradycyjny charakter, znajdziecie tam wiele drobnych bibelotów, tradycyjne ozdoby, koronki – jednym słowem wszystko, co sprawia, że dom wygląda swojsko, przytulnie.

Jakie są plusy Casas Particulares?

Mieszkańcy są nastawieni na przyjmowanie turystów i robią to w naprawdę życzliwy i budzący sympatię sposób. Są bardzo uczynni i chętnie doradzą Wam jak najlepiej podróżować po Kubie, czego unikać a z czego korzystać. Zaproponują sprawdzonego taksówkarza, który nie oszuka i dowiezie do celu za uzgodnioną kwotę. Jest to świetna okazja do skosztowania lokalnej kuchni, niektórzy twierdzą, że najsmaczniejsze dania na Kubie jedli właśnie w domach mieszkańców.

Jakie są minusy Casas Particulares?

Nie znamy, ale jeśli Wam jakieś przychodzą do głowy, to piszcie w komentarzach.