Tadż Mahal jest najbardziej znaną budowlą w Indiach, a dokładnie w Agrze. W roku 1983 trafił na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Został wybudowany na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Szacha Dżahana – Mumtaz Mahal.

Prawdziwa miłość

Szach Dżahan zakochał się już kiedy był kilkunastoletnim księciem. Nie mógł jednak on jej poślubić, gdyż ojciec wybrał mu już wybrankę. Małżeństwo miało być przypieczętowaniem umowy politycznej. Gdy Szach został królem mógł posiadać cztery żony i wiele konkubin. Ożenił się więc ze swoją pierwszą miłością, której imię zmienił na Mumtaz Mahal, co można przetłumaczyć na „Wybranka Pałacu”.

Opowiadania głoszą, że król tak zakochał się w Mumtaz, że praktycznie zapomniał o pierwszej żonie i o innych kobietach. Druga żona urodziła królowi aż 14 dzieci.

Życzenie z łoża śmierci

Królowa wycieńczona przy porodzie ostatniego dziecka, córki, umarła. Jednak przez śmiercią król zapytał ją o ostatnie życzenie. Legenda głosi, że żona króla poprosiła o dwie rzeczy: o to, by nie zakochał się już w żadnej kobiecie oraz o zbudowanie pięknego grobowca. Żałoba była ogłoszona na czas dwóch lat. Poddani przez ten czas nie mogli tańczyć, śpiewać, stroić się biżuterią i perfumować.

Niektórzy naukowcy podważają, że wybudowany pałac był przeznaczony dla żony króla. Według niektórych doniesień grobowiec zaczął powstawać jeszcze przed śmiercią królowej i miał być przeznaczony dla samego króla.

Wygląd budowli

Budynek jest wybudowany z białego marmuru. Posiada wieżyczki i kopuły. Środkowa kopuła ma 17,7 m średnicy i 24,5 m wysokości. Do wybudowania świątyni zatrudniono najlepszych architektów i inżynierów i około 20 tysięcy robotników. Kamienie szlachetne, złoto, srebro sprowadzano aż z Rosji, Bagdadu, Persji, czy Tybetu.

W pobliżu budynku stoją cztery wieże – minarety o wysokości 42 metrów. W niewielkiej odległości od świątyni po lewej stronie znajduje się meczet. Po drugiej stronie również stoi identyczny budynek, lecz tylko we względów wizualnych. Wokoło pałacu rozciągają się baseny, egzotyczne rośliny, trawniki i drzewa.

Zgrzyty w rodzinie

Prawdopodobnie nie każdemu członkowi rodziny podobało się to, że król był tak pochłonięty budową pałacu. W końcu syn króla zrzucił go z tronu i osadził w Czerwonym Forcie skąd obserwował świątynię. Po śmierci król został pochowany w Tadż Mahal obok trumny swojej prawdziwej miłości.