Australia to niesamowity kraj, który z dumą może pochwalić się dziesiątkami tysięcy kilometrów wybrzeża obmywanego przez krystalicznie czystą wodę oceanów. To jednak nie wszystko, ponieważ tuż obok rozciąga się bajeczna Wielka Rafa Koralowa. Logiczne jest więc to, że tłumnie przybywają tu miłośnicy rozmaitych wodnych atrakcji. Australia jest wręcz mekką dla nurków i surferów, którzy znajdą dla tu idealne warunki do uprawiania swoich dyscyplin sportowych. Wskazujemy, gdzie znajdują się najlepsze warunki do surfowania i nurkowania.

Najmniejszy kontynent świata zajęty jest w całości przez jedno z większych państw świata o tej samej nazwie, czyli Australia. Zajmuje ona obszar kontynentu, wyspę Tasmanię oraz małe wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Oznacza to, że to państwo-kontynent jest niezwykłym miejscem, pełnym kolorów i życia, gdzie tradycja aborygeńska miesza się z życiem współczesnym, gdzie są piękne pustkowia i malownicza roślinność, gdzie zarówno na lądzie, jak i pod wodą znajdziemy widoki zapadające w pamięć. To wszystko sprawia, że trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do surfowania czy nurkowania.

Wielka Rafa Barierowa


To miejsce zupełnie zapiera dech w piersiach nawet z Księżyca! Rafa jest na tyle rozległa, że nawet z kosmicznej odległości jest widoczna i robi niesamowite wrażenie. Stworzył się tu swoisty ekosystem, który ciągnie się na przestrzeni 260 kilometrów i jest to największe na świecie siedlisko koralowców, ryb oraz innych gatunków roślin i zwierząt, które nie mogą żyć poza rafą. Warto pamiętać, że ta największa rafa koralowa na świecie została w 1981 roku wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Nie ma lepszego miejsca do nurkowania! Nic dziwnego, że każdego roku ściągają tu tysiące nurków z całego świata po to, by obserwować około 1500 gatunków ryb, 5 tyś. odmian mięczaków, 10 tyś. gąbek oraz 400 rodzajów koralowców.

Queensland
Chodzi o stan, który jest jednym z najciekawszych regionów wypoczynkowych w całej Australii. Panują tu idealne warunkami do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Jedną z lepszych destynacji w Queensland jest Gold Coast, gdzie znajduje się słynna plaża zwana wymownie Surfers Paradise. Otóż woda jest tu krystalicznie czysta, a wybrzeże szerokie i długie, co przyciąga liczne rzesze surferów z całego świata. Dodatkowo miejsce skupia większość hoteli, restauracji oraz nocnych klubów. Jest to doskonały cel dla osób lubiących rozrywkowy styl życia. Warto dodać, że Gold Coast jest znane też ze swoich parków rozrywki, jak Dream World, Warner Bros Movie World, Wet’n’Wild Water World, w których można spędzić cały dzień na zjeżdżaniu z kolejek wodnych czy poznawaniu ciekawostek z branży filmowej. 

Tasmania
Wbrew pozorom Tasmania to nie tylko pustynia i opowiadania o diable tasmańskim. Warto wybrać się do podwodnego królestwo wokół samej wyspy. Nurkując w tym miejscu można podziwiać charakterystyczny las, który utworzyły pnące się na wysokość kilku metrów wodorosty. Oznacza to, że woda jest bardzo bogata w substancje odżywcze, dobrze doświetlona, czysta i chłodna. Brzmi jak raj dla nurków! Poza tymi ogromnymi wodorostami żyje tu sporo endemicznych gatunków ryb i mięczaków, a wyjątkowym zjawiskiem są wspaniałe i niezwykle fotogeniczne koniki morskie. Podwodni zapaleńcu znajdą tu również piękne kolorowe ryby, malownicze koralowce, ale także różnego rodzaju podmorskie paskudy, jak wargacze czy barrakudy. O swój podwodny las wodorostów dbają żyjące tu morskie wydry, zjadając jeżowce, które niestety szkodzą tym roślinom. Warto pamiętać, że życie w tym wodorostowym lesie układa się warstwami, co oznacza, że niżej żyją meduzy, wyżej ślimaki, mątwy i ryby, a na samym dole znajdziemy kraby królewskie. Nurkowanie tutaj jest jak podróż na inną planetę!

Rafa Ningaloo
Ta rafa posiada 260 km długości i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Australii. Warto wspomnieć, że jest to jedyna rafa barierowa znajdująca się tak blisko lądu, miejscami ta odległość wynosi jedynie 100 metrów. Od marca do czerwca jest to teren łowny rekinków wielorybich, ale także jeden z przystanków w migracji mant, diugoni i delfinów oraz wielorybów humbaków – jest zatem, co obserwować. Blisko rafy, na plaży rozmnażają się żółwie caretta. Rafa czeka na wpis na listę dziedzictwa UNESCO, dlatego zaprzestano budowy masowej architektury turystycznej, co oznacza, że miejsca są czyste i wolne od globalnego turyzmu.