Podróżnicy z całego świata zachwycają się klimatem panującym na jednej z najpiękniejszych wysp na Ziemi. Wycieczka na Bali jest dla wielu podróżniczym marzeniem życia. Co takiego ma w sobie to miejsce, że nieodmiennie od lat przyciąga swym mistycznym pięknem coraz to nowe rzesze turystów, spragnionych poczuć to nieuchwytne „coś”, czego można ponoć doświadczyć tylko tutaj? Odpowiedź znajduje się zarówno w fenomenalnych walorach samej egzotycznej przyrody, jak też w wielowiekowej tradycji rodzimych mieszkańców wyspy, pielęgnowanej tu z wielkim namaszczeniem od lat.

Tradycje Balijczyków najlepiej poznać mieszkając z nimi pod jednym dachem. Dzięki gościnie i ogromnej otwartości samych mieszkańców na szczęście jest to możliwe. Turyści mogą zatrzymać się w prawdziwym balijskim domostwie i wraz z gospodarzami uczestniczyć w zwyczajnych aktywnościach dnia codziennego. Jeden z takich domów znajduje się w miejscowości Bangli, czyli dawnej stolicy dynastii Gelgel. Zatrzymując się w domostwie można poczuć niezwykłą, intymną i rodzinną atmosferę – czego zazwyczaj pozbawione są duże hotele w czy ekskluzywne wille za miastem. Nie ma tutaj jednego, dużego domu, lecz szereg mniejszych budynków wraz z rodzinną świątynią. Wszystkie budynki są otoczone ogrodzeniem, którego zwieńczeniem jest bogato zdobiona i misternie wykonana brama. Przed wejściem na teren posiadłości można zobaczyć figurki bożków i składane im dary: ryż, cukierki czy kwiaty. To nadaje całemu domostwu prawdziwie mistycznego klimatu.

Religia i duchowość są dla mieszkańców wyspy niezwykle ważne. Balijczycy modlą się pięć razy dziennie, podporządkowując temu wszystkie pozostałe czynności dnia codziennego. Balijczycy są narodem bardzo silnie uduchowionym. Dużą wagę przywiązują oni do starożytnych tradycji, do zachowywania obrzędów religijnych i do całej sfery związanej z pielęgnowaniem rozmaitych ceremonii i obrzędów. Na Bali codziennie odbywają się uroczyste procesje w wiejskich świątyniach. W czasie dorastania, dziewczętom i chłopcom podpiłowywane są zęby w celu odpędzenia od nich złych duchów. Wszystko po to, by zapewnić rodzinie opiekę i łaskę bogów.

Balijczycy mają w większości prawdziwie artystyczne dusze – co jest widoczne zarówno w pięknych meblach, które wykonują samodzielnie, własnymi rękami, mając do dyspozycji dary natury, jak i w ręcznie wykonywanej biżuterii. Podczas pobytu na Bali można zamieszkać w pięknych, niezwykle klimatycznych domkach w oryginalnym, balijskim stylu. Nieodzownymi elementami wyposażenia są gustowne, drewniane meble, piękne, ręcznie wyszywane poduszki czy romantyczne drewniane werandy otulone dachem z liści palmowych.

Bardzo ważną rolę odgrywa dla Balijczyków teatr. Tradycyjnymi przedstawieniami organizowanymi przez mieszkańców wyspy jest tzw. teatr cieni, w miejscowym języku nazywany wayang. Inscenizacje odbywają się na świeżym powietrzu i towarzyszy im prawdziwa feeria dźwięków i barw. Nieodzownym elementem każdego przedstawienia są lalki. Za ich pomocą artyści chcą przekazać ponadczasowe i uniwersalne przesłania filozoficzne. Aktorzy przyodziani są w wymyślne, błyszczące ubiory oraz wymyślną biżuterię. Teatr cieni stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną dla każdego przybywającego w te strony.

W 1863 roku na Bali wybuchła góra Agung. Eksplozja sprawiła, że ziemia na wyspie stała się od tego czasu bardzo żyzna. Mieszkańcy Bali nazywają tę górę Domem Bogów. Na zboczach góry Agung wybudowano świątynię. Z jej okien widać tętniące życiem pola ryżowe, których powstanie było możliwe dzięki żyznym glebom po wybuchu Agung.