Podróż do Dubaju może być pełna emocji – każdy znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowa architektura, zapierająca dech w piersiach, piękne i gorące plaże, ogromne centra handlowe… Dubaj to także prawdziwy raj dla smakoszy – tutejsza kuchnia jest orientalna, bardzo bogata w przeróżne smaki, zapachy, językowe doznania… Kuchnie Dubaju możemy poczuć wszystkimi zmysłami. Posmakuj je, daj się porwać w świat restauracji w Dubaju. Co warto zjeść będąc w tym miejscu? Na co zwracać uwagę?

Co warto zjeść w Dubaju? 
Prezentujemy 10 dań, które odwiedzając Dubaj po prostu warto spróbować.
Ibn AlBahr at Club Vista Mare – krewetki podawane m.in. z ryżem, płatkami białek ryby, smażonej cebuli, migdałami, czy orzechami piniowymi.
Flooka – kibbech z makreli królewskiej podawany ze skórką pomarańczy i orzechami piniowymi.
Shimmers – jest to znany także w Polsce gyros drobiowy, w tym wypadku podawany z sałatką grecką.
Nasimi Beach – coś dla miłośników owoców morza bowiem owoce te w tym wypadku podawane są z nogami kraba królewskiego, homarem, zapiekanymi ostrygami i przegrzebkami.
Pierchic – polędwica wołowa (wolno pieczona), dodatkowo podawany jest pieczony krokiet, oraz pure grzybowe, całość polana jest delikatnie olejem z pietruszki.
Bussola – Tagliolini z sepii podawane z homarem kanadyjskim, a także pomidorami cherry.
Bice – pieczeń (z cielęciny) podane z purre z ziemniaków i truflami.
Fish Beach Taverna Dubaj – małże z farszem z brązowego ryżu, cebuli, orzechów piniowych, rodzinek, cynamonu i korzenników.
Scape – strzępel (ręcznie złowiony) podawany z warzywami (sezonowymi), oraz ziołami i masłem cytrynowym.
Zero Gravity – sałatka z węgorza (wędzonego), awokado, ogórka, plasterków japońskiego tamgo, a także orzechów włoskich (suszonych).

Rozsmakuj się w kulinarnym Dubaju…
W Polsce w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się hummus. A jest to pasta z cieciorki i tahini – w Dubaju to jedna z kluczowych propozycji. A skoro o cieciorce mowa to z tego składnika w Dubaju można zjeść pyszne kotleciki. W przypadku pieczywa dominują tam arabskie płaskie chlebki – zarówno żytnie, orkiszowe, jak i bezglutenowe. Śmiało można stwierdzić, że kucharze w Dubaju lubią kombinować z warzywami i przyprawami o czym może świadczyć chociażby połączenie bakłażana z pastą sezamową, czosnkiem, sosem z granatu i oliwą z oliwek, a wszystko to w wersji grillowanej co dodatkowo podkreśla smak. Podobnie jak baba ghanouj, która jest połączeniem bakłażana, pomidora, pietruszki, czosnku, oraz tak jak w poprzednim przypadku sosu z granatu i oliwy z oliwek. A co dla miłośników mięsa? Propozycja gołąbków, tylko w innej oprawie – malutkie, oraz zawijane w liście winogron z ryżem i przyprawami w środku.

Dubaj – kraj orientalnych przypraw
Dubaj słynie z kolorowych przypraw. Tutejsi kucharze używają przypraw praktycznie do wszystkiego – nie oszczędzają na nich. Nawet drobna przyprawa ma na celu podkreślenie smaku daniu. Nigdzie indziej nie doświadczycie tak wielu często przeciwnych z pozoru połączeń smakowych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Dubaj słynie z Targów Przypraw. Wybór produktów jest ogromny – od cynamonu po szafran. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolorowe restauracje Dubaju
Dlaczego? Bo w każdej restauracji karty menu są obładowane propozycjami pysznych dań. W dodatku można zjeść niedrogo co na wakacjach jest istotną informacją. Znajdzie się tam coś zarówno dla miłośników zdrowego jedzenia (opartego na warzywach), jak i amatorów mięsa (kebab, pyszne pieczywo i przyprawy). W wielu restauracjach już przystawki robią wrażenie na smakoszach pod względem ilości. Ponadto turyści chwalą sobie miłą obsługę w restauracjach.

Jesteś w Dubaju? Zwiedzaj, poznawaj, próbuj orientalnych dań. Kolorowa kuchnia Dubaju czeka na Ciebie.