Indonezję można albo kochać, albo nienawidzić – to kraj kontrastów. Na około 17 tysiącach wysp mieszka 240 milionów ludzi, którzy posługują się ponad 600 rodzajami dialektów! Pomimo tego, że nie cieszy się aż taką popularnością wśród turystów jak przykładowo Tajlandia, a najwięcej ludzi podróżuje głównie na Bali i do stolicy Jakarty, warto dowiedzieć się więcej o tym kraju. Dlaczego warto odwiedzić Indonezję?

Po pierwsze, ze względu na plaże

Jako, że to kraj wyspiarski, ten argument po prostu musiał się znaleźć na pierwszym miejscu! Pomimo tego, że do archipelagu indonezyjskiego należy kilkanaście tysięcy wysp, co trzecia z nich nie jest zamieszkana i można na nie dopłynąć tylko małymi łódkami. Indonezja słynie z wysokiej jakości ośrodków dla surferów czy nurków, a widok z każdej wyspy jest niepowtarzalny. To samo dotyczy fauny i flory – wszędzie można odkryć zupełnie nowe gatunki roślin i zwierząt. W Indonezji mamy klimat tropikalny, więc temperatura przez cały rok utrzymuje się na tym samym poziome, około 28 stopni Celsjusza. W takich warunkach woda jest ciepła i zachęca do pływania. Poza tym, można znaleźć zupełnie bezludne plaże i cieszyć się chwilą spokoju i samotności od innych ludzi.

Po drugie, wulkany

Na indonezyjskich wyspach jest aż 150 wulkanów, z czego prawie 130 z nich pozostaje aktywnych! Jednym z ciekawszych wulkanów jest Gunung Anak Kraktau – który w 1927 roku wynurzył się z oceanu w miejsce poprzedniego wulkanu, Krakatau, dlatego mówi się o nim, że jest jego dzieckiem. Co roku rośnie ponad 5 metrów, a na chwilę obecną ma już 350 metrów! Jest popularnym miejscem wśród miłośników trekkingu, chociaż często zdarza się, że ze względu bezpieczeństwa można go obserwować jedynie z łódek lub okolicznych wysp (ponieważ regularnie wypluwa lawę).

Po trzecie, ludzie!

Powracający do Polski turyści często nie mogą oprzeć się wrażeniu, że nasi rodacy są raczej ponurzy i marudni. Stanowi to olbrzymi kontrast z naszymi azjatyckimi przyjaciółmi, którzy wyznają filozofię życia chwilą i bez stresu – co niewątpliwie ułatwia egzystencję. Jeśli jesteśmy otwarci i przyjaźnie nastawieni do nich, bez trudu znajdziemy u nich nocleg czy ciepłą strawę. Są życzliwi i pomocni. Można przeżyć szok, jeśli uważa się muzułmanów za terrorystów i masz o nich tylko złe zdanie. Z pewnością cię „rozczarują” ci wyznawcy islamu, którzy bardzo lubią dzielić się swoimi opowieściami i umiejętnościami z ludźmi z zewnątrz.