Indonezja kojarzy nam się z bajecznymi plażami i różnorodną egzotyką oraz dzikością tysiąca wysp. Nie bez powodu, ponieważ jest krajem wyspiarskim liczącym ich aż siedemnaście tysięcy, z których co trzecia nie jest zamieszkana. Indonezja ma 240 milionów obywateli, należących do 250 grup etnicznych. Co jeśli chodzi o religie Indonezji? 86% Indonezyjczyków wyznaje islam, co czyni tą krainę największym krajem muzułmańskim świata. Pozostałą część populacji stanowią hindusi, buddyści, protestanci i katolicy. Indonezja zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ kraj ten może stanowić przykład połączenia islamu z demokracją.

Początki islamizacji

Muzułmanie dotarli na obszary obecnej Indonezji w XIII wieku. W wieku XV islam pojawił się na Sumatrze, przybywając na nią wraz z indyjskimi i arabskimi kupcami, natomiast na początku XVI stulecia objął swoimi wpływami wyspę Jawę. Wielu ówczesnych władców przyjmowało islam, który kolejnych dwustu latach rozprzestrzenił się na pozostałe wyspy archipelagu. Przez wiele lat Indonezja stanowiła kolonię holenderską. Znaczenie islamu wówczas bardzo wzrosło, gdyż stanowił on element kształtujący tożsamość narodową. Należy pamiętać jest, że islam nie religią państwową. Na specyfikację islamu wpływa również różnorodność ugrupowań oraz kierunków muzułmańskich. Z jednej strony mają one charakter modernistyczny – występujący przede wszystkim w miastach i na wybrzeżach, z drugiej zaś islam ortodoksyjny, wyznawany głównie na prowincji.

Konflikty religijne

W XX i XXI wieku znacznie wzrosło znaczenie partii i ruchów islamskich. Pomimo swojej długiej historii ruchy te stanowią zjawiska drugorzędne, jednakże zauważane ze względu na dokonywane ataki terrorystyczne i tworzony wokół nich szum medialny. Głównym problemem Indonezji są konflikty regionalne (spuścizna po długoletnich rządach prezydenta Suharto). Zwolennicy starego reżimu często doprowadzali do zaognienia sytuacji, organizując muzułmańskich bojówkarzy przeciwko chrześcijańskiej mniejszości – w celu zatrzymania procesów demokratycznych. W Indonezji nasilają się próby wprowadzenia prawa islamskiego, choć ich zwolennicy nie znajdują jeszcze poparcia w całym społeczeństwie. Stopniowo przybywa jednak prowincji, gdzie podstawą prawodawstwa jest szarijat. Z drugiej strony wzrasta liczba środowisk opozycyjnych, które występują przeciw radykalizacji muzułmańskich środowisk ortodoksyjnych.