Kiedy jest odpowiedni czas na wybranie się w niezwykłą podróż do jednego z najpiękniejszych krajów wyspiarskich świata? Odpowiedź jest niezwykle prosta – zawsze! Dlaczego? Indonezja zajmuje archipelag 18 tysięcy wysp, z których co trzecia jest nie zamieszkała, a wiele z nich nie ma nawet swojej nazwy. Nie sposób wyliczyć ile atrakcji oferuje ten kraj. Należy pamiętać, że jest to kraina bardzo rozległa i w zależności od długości i szerokości geograficznej sezony zmieniają się. Dlatego też bez względu na to, kiedy zdecydujemy się na podróż do tej bajecznej krainy, zawsze znajdziemy miejsce, w którym akurat będzie dobry sezon na wyprawę.

Położenie geograficzne

Indonezja rozciąga się od pięciu stopni na półkuli północnej, do 10 stopni półkuli południowej szerokości geograficznej. Składa się z tysięcy różnorodnych wysp. Największymi wyspami są Sumatra, Jawa, Borneo i Sulawesi. Natomiast najbardziej popularną, nieco mniejszą niż wymienione wcześniej, jest wyspa Bali. Większość wysp Indonezji jest pochodzenia wulkanicznego – na wielu z nich znajdują się deszczowe lasy tropikalne. Warunki klimatyczne na nich panujące są niezwykle zróżnicowane, począwszy od temperatur , które są niższe na górzystych wyspach i wyższych partiach terenu, po opady deszczu zależne przede wszystkim od wiatrów, oddziałujących na wyspę – monsum północny mający wpływ między listopadem i marcem oraz monsun południowy występujący od maja do września.

Opady deszczu i temperatury

Opady deszczu są jednym z głównych tematów interesujących przyszłych, indonezyjskich podróżników. Pada tutaj właściwie przez cały rok, a opady są gwałtowne – często występują również burze. Temperatury tutaj występujące są typowe dla klimatu równikowego, czyli cały rok jest stabilnie z niewielkimi wahaniami. Obszar nadmorski charakteryzuje się przeciętną temperatura w okolicach 27 stopni Celsjusza. Podczas dnia temperatury sięgają ponad 30 stopni, a nocami spadają do około 24 stopni. Niższe temperatury występują w górach oraz lokalnie w głębi wysp. Za optymalny czas podróży w głąb Indonezji uważa się jednak miesiące od maja do października. Dlaczego? Wynika o z tego, ze teoretycznie występuje tam pora sucha – ale nie wszędzie. Dotyczy to obszarów położonych po północnej stronie równika. Natomiast średnim korzystnym miesiącem wypraw do całej Indonezji uważany jest wrzesień.