Kuba jest miejscem, w którym połączyły się ze sobą różne tradycje kulturowe. Szczególny wpływ na muzykę charakterystyczną dla tego pięknego kraju wywarły afrykańskie rytmy, które przywieźli tu z sobą niewolnicy afrykańscy. One to w połączeniu z gitarowymi brzmieniami rodem z Hiszpanii, pozwoliły na stworzenie wielu rodzajów muzyki i powiązanych z nią rodzajów tańca. Jednym z najbardziej popularnych zespołów promujących muzykę kubańską jest  Buena Vista Social Club.

Kuba – domem muzyki

Okazji do posłuchania kubańskiej muzyki oraz do tańców do jej rytmu na Kubie nie trzeba długo szukać. Szczególnymi miejscami, sprzyjającymi dobrej zabawie są tak zwane Casas de la Trova oraz Casa de la Musica. Zobaczycie tam występy lokalnych muzyków i tancerzy. Znajdują się one w miastach na całej wyspie, więc czy to w Hawanie czy Varadero, warto udać się do takiego niezwykłego Domu Muzyki. Szczególnym powodzeniem cieszą się pokazy salsy, które przeprowadzają znane zespoły taneczne.

Miastem znaczącym dla powstania muzyki kubańskiej jest Santiago de Cuba. Pochodzi stąd wiele pieśni i tańców afrokubańskich, zaś co roku w połowie lipca odbywa się tutaj barwny karnawał. Ulice zamieniają się wtedy w wielką, radosną, wielobarwną powódź. To niesamowity czas, pełen gorących rytmów i tańca do utraty tchu. Zobaczyć można kolorowe parady oraz wspaniałe koncerty.

Muzyka i taniec 

              Ogromna rytmiczność muzyki kubańskiej w sposób oczywisty łączy się z tańcem. Nie jest to jednak taniec w stylu „ nieśmiało pokołyszmy się troszkę w prawo, troszkę w lewo, delikatnie tupnijmy nóżką”. To muzyka i taniec, które porywają i angażują ciało i emocje, dlatego tak mocno wiążą się z życiem codziennym Kubańczyków.

Powstały tu takie tańce jak cha-cha-cha, rumba, mambo, a także guanco i bolero. Każdy z nich wiąże się z innym gatunkiem muzycznym, co ilustruje piękne bogactwo, które narodziło się z połączenie różnych kultur.

Warto tu wspomnieć o czymś, co najpewniej jest czymś najbardziej podstawowym i co wyjaśnia w dużej mierze taki istotne znaczenie muzyki dla życia Kubańczyków. Religią dominującą na Kubie jest Santerii. Wyrosła ona z synkretyzmu religijnego, który przejawił się połączeniem wierzeń przybyszów z Afryki, konkretnie plemienia Yoruba, z religią chrześcijańską krzewioną tu przez kolonistów z Hiszpanii. Ponieważ obrządki plemienne zostały zakazane, wyznawcy religii Yoruby swoim bóstwom nadawali dla niepoznaki imiona katolickich świętych i kultywowali swoje wierzenia i tradycje. Nieodłącznymi elementami związanym z tym  kultem były dla Afrykańczyków muzyka i taniec, przez które wyrażali swoje emocje. Wyrażali prośby do bóstw, mówili o swoim cierpieniu i krzywdach, jakich doznawali od europejskich kolonizatorów, tańcem i muzyką wyrażali także radość i miłość. Dlatego też muzyka kubańska jest żywa i emocjonalna, gdyż wyraża tęsknoty i pragnienia, szczęście i rozpacz.

Gdzie zobaczyć, usłyszeć, doświadczyć?

              Zasadniczo: wszędzie. Jeśli znajdziecie się na Kubie, to przekonacie się, że muzyka i taniec otaczają Was zewsząd. Kubańczycy nie potrzebują wielkich wydarzeń, aby móc tańczyć i cieszyć się muzyką.

Jeśli jednak zależy Wam na obejrzeniu profesjonalnych występów, to polecamy odwiedzić Vedado, w El Gran Palenque, gdzie w soboty mają miejsce świetne imprezy. W Santiago de Cuba zobaczycie zaś Ballet Folklorico Cutumba słynący z wykonywania tradycyjnych tańców.