Kolorowe domki, cygara, tańce takie jak choćby rumba, mambo czy salsa – to tylko niektóre ze skojarzeń, jakie najczęściej mamy myśląc o położonej na Morzu Karaibskim Kubie. Co jeszcze ma do zaoferowania turystom to intrygujące państwo? Oto nasz zbiór ciekawych propozycji, z którymi warto się zapoznać, wybierając się tam w podróż.

B jak… Baracoa – na południowo-wschodnim wybrzeżu Kuby znajduje się miasteczko zamieszkane w większości przez Indian Taino. Założone w XVI wieku przez słynnego podróżnika Diego Velazqueza. Według niektórych źródeł to właśnie w tych okolicach 28 października 1492 roku wylądował szukający morskiej drogi do Indii Krzysztof Kolumb. W Baracoa znajduje się jedyny z jego krzyży, który przetrwał próbę czasu.

C jak… Cayo Santa Maria – coś dla miłośników słońca i wody – piękna wyspa z plażami o cieplutkim, miękkim piasku, idealnie błękitnej wodzie Morza Karaibskiego i zielonym sklepieniem palm kokosowych nad głowami wypoczywających turystów. W sam raz by przez jakiś czas uprawiać słodkie, beztroskie nieróbstwo z dala od codziennych spraw.

E jak… El Cobre – miasteczko z bazyliką w południowo-wschodniej części Kuby, stanowiące centrum pielgrzymkowe – co ciekawe nie tylko katolików, ale również wiernych innych wyznań zamieszkujących na Kubie. Matka Boska Miłosierna z El Cobre uważana jest bowiem za patronkę wszystkich jej mieszkańców. Nazwa miejscowości wzięła się od wydobywanej nieopodal w kopalniach miedzi.

H jak… Hawana – chyba najbardziej znane miasto na Kubie, właściwie synonim wszystkiego, co kojarzy się z tym krajem. Z całej masy ciekawych miejsc do zobaczenia w Hawanie, koniecznie zobaczyć trzeba katedrę Virgen María de la Concepción Inmaculada, budynek Kubańskiej Akademii Nauk, Plaza San Francisco, zamek i fortecę El Morro, promenadę Malecon, czy dom znanego pisarza Ernesta Hemingwaya, który spędził na Kubie 20 lat swojego życia. Do tego grająca na ulicach muzyka, tańce, gwar, dym cygar i kultowe samochody… Tak, to musi być Hawana!

M jak… Matanzas – polecamy podróż do tego miasteczka w północno-zachodniej części Kuby, położonego nieco ponad 30 km od jednego z największych kurortów wypoczynkowych na Karaibach – Varadero. Matanzas słynie z mostów (jest ich tu dokładnie 21), a oprócz nich zobaczymy tu kilka interesujących budynków: liczne zabytkowe kościoły, Zamek św. Seweryna, Teatr Sauto, czy Pałac Sprawiedliwości.

P jak… Pico Turquino – najwyższy szczyt Kuby, liczący sobie 1974 m n.p.m., wyłania się z wody na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Pnąc się ku górze wśród deszczowych lasów, można podziwiać naprawdę piękne widoki. Cała pobliska okolica wraz ze szczytem należy do Parku Narodowego Turquino.

S jak… samochody – specjalny punkt na naszej liście, bo tym razem nie wskazujemy konkretnego miejsca. Kuba znana jest z tego, że kultowe amerykańskie oldtimery wciąż jeżdżą tu po ulicach miast, zamiast stać na muzealnych wystawach. Winne temu jest amerykańskie embargo z początku lat 60. XX wieku – ale czy na pewno „winne”? Niejeden fan motoryzacji poczuje się tu jak w siódmym niebie, widząc choćby stare Fordy, Buicki, Chryslery, czy Packardy – a pomiędzy nimi również nasze Fiaty 126p.

T jak… Trinidad – małe, ale bardzo urokliwe miasteczko o kolonialnej zabudowie położone niemalże w samym środku wyspy; stanowi jej trzecią najstarszą osadę; punkt obowiązkowy wielu podróży na Kubę. Zobaczymy tu m.in.: całą masę niskich, kolorowych domków, wąskie, brukowane uliczki, czy też główny plac – Plaza Mayor – z barokową katedrą. Bliskość Morza Karaibskiego pozwala na połącznie tej podróży w czasie do lat 50. XX wieku z wypoczynkiem na plaży. Polecamy również pobliski Park Narodowy Topes de Collantes.

V jak… Vinales – czyli dolina i Park Narodowy położone w zachodniej części wyspy. Tutejsze czerwone, żyzne gleby sprzyjają wzrostowi dobrej jakości tytoniu. W Vinales zobaczymy też m.in.: mogoty, czyli charakterystyczne formacje skał krasowych, w których można również znaleźć jaskinie. Okolica sprzyja trekkingowym i rowerowym wycieczkom – widoki zapierają dech w piersiach. Polecamy także tutejszy ogród botaniczny oraz klimatyczne kawiarnie w zaciszu natury.