Madagaskar, tropikalna wyspa na końcu świata to królestwo dzikiej przyrody i tysięcy endemicznych gatunków. W tym sympatycznego i uroczego ssaka, którego pokochały wszystkie dzieci dzięki filmowi „Pingwiny z Madagaskaru”. Mowa oczywiście o lemurze! Lemurów na Madagaskarze jest około 100 gatunków! By podziwiać te zwierzaki z bliska, trzeba wybrać się w szaloną podróż na Wielką Wyspę. Jak to zrobić? Co warto zobaczyć na Madagaskarze? O egzotycznych wakacjach wyspie położonej na wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki południowo-wschodniej, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto wybrać Madagaskar?
Madagaskar to kierunek nieoczywisty. Na wakacje na tej wyspie decyduje się jednak coraz więcej osób, głównie tych spragnionych poznania prawdziwego oblicza tropikalnej dżungli i zobaczenia egzotycznych zwierząt. Jak już wspomnieliśmy, na Madagaskarze znajdziemy ich mnóstwo, głównie ze względu na specyficzny klimat, wysokie temperatury i częste deszcze, dzięki którym przyroda ma szansę kwitnąć i bez przeszkód się rozwijać. Madagaskar to dobry wybór także dla osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych. Madagaskarskie laguny to najlepsze spoty dla nurków na świecie, a w centrach nurkowych uczą świetni instruktorzy. Kitefurfing, windsurfing, surfing, SUP, nurkowanie, snorkeling i wiele innych, to sporty na wyciągnięcie ręki. Czerwona wyspa oferuje piękne panoramy, niesamowite miejsca przyrodnicze i spokojną bazę nurkową. Na Madagaskar przylatują rodziny z dziećmi, aby przeżyć przygodowe wakacje. To także świetny kierunek na podróż poślubną.

Pogoda na Madagaskarze, czyli kiedy planować wakacje?
Jak już wspomnieliśmy, Madagaskar to wyspa tropikalna. Klimat Madagaskaru jest specyficzny dla tego miejsca na Ziemi, a pory roku są wyraźnie oddzielone, charakteryzuje je intensywność zjawisk atmosferycznych. Innymi słowy, podczas pory deszczowej wyspę nawiedzają silne cyklony, a podczas pory suchej słońce praży ze wszystkich stron. Pora deszczowa na Madagaskarze trwa od listopada do kwietnia, jednak najmniej polecanymi miesiącami są zwykle styczeń, luty i marzec – wówczas wiele dróg w kraju jest nieprzejezdnych, a infrastruktura turystyczna niedostępna. Natomiast najlepszymi miesiącami na podróż na Madagaskar są sierpień, wrzesień, październik i początek listopada. W szczycie sezonu spotkamy najwięcej turystów, więc jeśli wolicie wyrwać się na wakacje poza sezonem, warto pomyśleć o czerwcu i lipcu.

Parki narodowe, czyli bogactwo natury
Na Madagaskar jeździ się po kulturę malgaską i naturę. Parki narodowe na wyspie są niesamowite i warte odwiedzenia. Najstarszym i zarazem pierwszym oficjalnym parkiem jest Montagne d’Ambre, położony w północnej części wyspy. Kilkadziesiąt kilometrów od niego leży też rezerwat Ankarana. Kluczowymi elementami w tych parkach są formacje skalne, tzw. „tsingy”. „Tsingy” mają kształt iglic wyrastających z ziemi, a pod nimi rozciąga się sieć podwodnych rzek, najdłuższa w całej Afryce. Pośród niektórych iglic znajdują się też jaskinie, które można zwiedzać. Są domem dla niemal całej populacji nietoperzy na Madagaskarze, zachwycając imponującymi stalaktytami i stalagmitami. Parków narodowych i rezerwatów wyznaczono na wyspie ponad 25, a najpopularniejszym z nich jest ogromny Tsingy de Bemaraha, po którym poprowadzono trasy trekkingowi na wysokości nawet 30 metrów. Innym, ciekawym parkiem jest niewielki i odkryty dopiero w połowie XX wieku Tsingy Rouge, w którym można zobaczyć czerwone iglice. Do tego parku można się dostać jedynie quadami lub samochodami terenowymi. Znanym i lubianym parkiem jest także Ranomafana oraz Isalo. Jest w czym wybierać!

Jakich dokumentów potrzebujemy?
Obywatele Polski zobowiązani są wykupić wizę na Madagaskar, można to zrobić na lotnisku. Wiza turystyczna, uprawniająca do przebywania na terenie wyspy kosztuje 30 euro. Aby ją uzyskać, potrzebujemy paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy. Warto wykupić także ubezpieczenie podróżne, koszty leczenia na Madagaskarze są wysokie. Nie ma tu szczepień obowiązkowych, a jedynie standardowy pakiet szczepień zalecanych (w tym WZW A).