Sukulenty, tortilla, sombrero… – to tylko niektóre z symboli Meksyku. Południowy sąsiad Stanów Zjednoczonych od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Postanowiliśmy pomóc tym, którzy planują taką podróż, ale nie wiedzą gdzie dokładnie skierować swoje kroki. Oto nasz wybór kilkunastu najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć wybierając się do Meksyku.

 

A jak… Acapulco – kurort położony na zachodnim wybrzeżu Meksyku, nad Oceanem Spokojnym. W latach 80. ubiegłego wieku śpiewał o nim zespół Ricchi E Poveri. Można się tu relaksować na pięknych plażach, wypocząć pod palmami oraz, oczywiście, popływać w idealnie lazurowej wodzie. W sam raz na urlop, podczas którego zamiast zwiedzać, wolimy wypoczywać leniuchując. Największa konkurencja? Cancun na wschodnim wybrzeżu kraju.

C jak… cenoty – czyli studnie krasowe, w które obfituje półwysep Jukatan. Wyróżnia je charakterystyczny kształt oraz przefiltrowana przez wapienne skały czysta woda. Największą atrakcją jest nurkowanie wewnątrz zalanych wodą skalnych basenów, tuneli i korytarzy. Najbardziej znana cenote, Ik Kil, to wapienna studnia z wpadającym przez otwór w sklepieniu światłem słonecznym – prawdziwy raj dla nurków i fotografów! I blisko stąd do Chichen Itza, które opisujemy dalej.

G jak… Guanajuato – niewielkie miasteczko położone w centralnej części kraju, całkiem niedaleko od Leon. Zachwyca malowniczym położeniem na wzgórzu oraz setkami kolorowych domków. W Guanajuato znajdziemy też mnóstwo klimatycznych uliczek, małych schodków i masę urokliwych zakamarków. Całość wygląda naprawdę wyjątkowo, dosłownie jak z pocztówki!

H jak… Hierve la Aqua – „wrząca woda”, wodospad określany mianem „najdziwniejszego na świecie” z powodu charakterystycznego wyglądu – wydaje się, że spływająca nim woda jest po prostu zamarznięta. W rzeczywistości, bogactwo jej minerałów powoduje tworzenie się czegoś na wzór stalaktytów. Widok jest naprawdę niespotykany! Hierve la Aqua znajdziemy na południe od miasta San Lorenzo Albarradas.

I jak… Isla Mujeres – jedna z meksykańskich wysp; prawdziwy raj na Ziemi – gorący, bielutki piasek, krystalicznie czysta woda, w pobliżu bary i restauracje, palmy… – brzmi właściwie jak wspomniane wyżej Acapulco, tyle, że z dala od stałego lądu. Inna warta uwagi meksykańska wyspa, niemalże sąsiadująca z Isla Mujeres, to Cozumel.

L jak… Leon – jedno z największych miast Meksyku, położone w stanie Guanajuato. Znajdowała się tu Hacjenda Santa Rosa, w której azyl w latach 40. XX wieku znalazło prawie 1500 polskich uchodźców z ogarniętej wojną ojczyzny. Leon to również prawdziwy ośrodek przemysłu skórzano-obuwniczego, a od 2004 również baza organizowanego w marcu rajdu samochodowego rangi WRC.

M jak… Meksyk – a właściwie Ciudad de Mexico, stolica państwa kaktusów i kapeluszów sombrero. Jedno z największych i najludniejszych miast na całym świecie – a już na pewno na zachodniej półkuli. Aby dostać się z jednego końca na drugi, trzeba przebyć, bagatela, przeszło 100 km! Po drodze warto jednak zatrzymywać się, by zobaczyć m.in.: Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe, Muzeum Sztuk Pięknych oraz Zocalo – ogromny Plac Konstytucji.

P jak… Palenque – starożytne miasto Majów. A skoro już jesteśmy przy nim, nie sposób nie wspomnieć o innych – najbardziej znanych – tego typu ruinach, czyli Chichen Itza, również znajdujących się w Meksyku i również pamiętających czasy Majów (i Tolteków). Ukryte w dżungli kamienne budowle – wieże, świątynie, pałace – na żywo wyglądają znakomicie. Obowiązkowe punkty podróży!

S jak… Sumidero – kanion na rzece Grijalvie, można wybrać się tu na spływ kajakiem lub motorówką i eksplorować po drodze przeróżne okazy lokalnej flory i fauny. Największe wrażenie robią zwykle krokodyle, żółwie i zagrożone wyginięciem czubacze. Prócz tego Sumidero oferuje mnóstwo tajemniczych jaskiń, zakamarków oraz – jak na kanion przystało – imponujące skalne ściany.

X jak… Xochimilco – jedna z południowych dzielnic Meksyku, uznawana za bodaj najbardziej zieloną; możemy wypłynąć w rejs kolorową, okwieconą łodzią wśród pól uprawnych zwanych chinampas i zobaczyć, jak wyglądało tu życie w czasach prekolumbijskich.