Meksykanie gotują w ten sposób, w jaki czują – a że to jeden z najbardziej temperamentnych narodów na świecie, kuchnie mają ostrą! Kuchnia meksykańska jest jedną z najbardziej popularnych kuchni, a Polacy chętnie wykorzystują jej elementy na własnych stołach. Nic dziwnego, bo dania kuchni meksykańskiej są sycące, smaczne i rozgrzewające, a przygotowanie ich nie zajmuje zwykle więcej niż pół godziny. Nawet osoby, które nieszczególnie potrafią gotować poradzą sobie z przygotowaniem nadzienia do tortilli i będą cieszyć się pysznym posiłkiem. Dzisiaj przeniesiemy się do Meksyku i odkryjemy przed Wami przepisy kuchni meksykańskiej. Które z nich sprawdzą się też w innej sferze klimatycznej? A może często gotujesz w meksykańskim stylu, ale nie byłeś tego świadom? Przekonaj się!

Meksykańska kuchnia regionalna
Na Meksykańskie Stany Zjednoczone składa się aż 31 stanów i Dystryk Federalny, w którym znajduje się najludniejsza stolica świata, Mexico City. Kuchnia meksykańska jest więc zróżnicowana pod względem regionalnym, co nie jest oczywiste na pierwszą myśl z racji tego, że prawie 90% mieszkańców zasiedla stolicę oraz okolice. Na obrzeżach także tętni życie i kultywowane są tradycje! Kuchnię meksykańską możemy podzielić na trzy główne regiony: północną, centralną i południową. Na północy Meksyku królują tortille z mąki pszennej, które nadziewa się wołowiną i pomidorami – potrawa ta nazywa się burrito de machaca, galaretki na słodko – pajeta de membrillo, suszona wołowina z jajkami na miękko – machaca con huevos, zupa serowa – crema de queso i kukurydziane placki z mięsem. Na północy nie oszczędzają na serze, a do posiłków chętnie popijają piwo lub tequilę. Meksyk centralny wykształcił kuchnię pod wpływem kuchni indiańskiej i europejskiej, a specjałem tego regionu jest sos mole poblano (z Puebla), który robi się z migdałów, orzeszków arachidowych, kurczaka lub indyka, pasty sezamowej, goździków, cynamonu i … gorzkiej czekolady. Często do tej mieszanki dodaje się papryczki chili do smaku. Kuchnia południa natomiast bazuje na jednogarnkowych potrawach z dużą ilością czerwonej fasoli. Przy kuchni regionalnej warto też wspomnieć o kuchni jukatańskiej, która różni się nieco od podstawowej kuchni meksykańskiej. Na Jukatanie, czyli obszarze niegdyś zamieszkanym przez Majów, je się dużo marynowanej wieprzowiny i marynowanych warzyw, a lokalnym specjałem jest zupa z limonki. Co ciekawe, w innym stanie – Oaxaca – największym regionalnym hitem są smażone koniki polne, które podobno smakują jak chipsy.

Czym charakteryzuje się kuchnia meksykańska?
Jeśli mielibyśmy wymienić trzy główne składniki kuchni meksykańskiej, na pewno byłaby to czerwona fasola, kukurydza i papryczka chili. Jak już wspomnieliśmy, Meksykanie uwielbiają sycące potrawy, które szybko się przygotowuje, najlepiej w jednym garnku. Nie jest też żadną tajemnicą, że Meksykanom się nie przelewa i z szacunkiem podchodzą do jedzenia. Meksykanki doszły do perfekcji w tworzeniu mieszanek przypraw do tych samych składników. Może dlatego potrawy z kuchni meksykańskiej można jeść nawet trzy razy dziennie i wcale się nie nudzą. Co najczęściej ląduje na talerzach w meksykańskich domach? Pierwsze miejsce zajmuje bezkonkurencyjna fasola – czerwona, biała, czarna i w różnych innych odmianach, których w Polsce nie spotkamy. Fasolę zwykle doprawia się cukrem i kminkiem, dzięki czemu lepiej się trawi. Drugie miejsce zajmują pomidory, potem różnokolorowa papryka, kukurydza, chili, a z mięs głównie wieprzowina (ale to zależy od regionu). Meksykańska gospodyni wychodzi z założenia, że jeśli uda jej się z danych składników zrobić pożywny sos i zapakować w tortillę lub burrito, to obiad będzie udany. Kuchnię meksykańską charakteryzuje także ostry smak – uwaga, to, co uważamy za ostre w Polsce, niekoniecznie ma swoje odbicie w rzeczywistości meksykańskiej. Dlatego jeśli podróżujesz do Meksyku, daj sobie kilka dni zanim w pełni nasycisz swój żołądek lokalnymi specjałami. Turyści bardzo często chorują pod wpływem tak dużej ilości chili.

Najpopularniejsza kuchnia na świecie
Z racji tego, że kuchnia meksykańska jest prosta i smaczna, na całym świecie modyfikuje się przepisy i dostosowuje do lokalnych warunków. W Polsce królują gęste i wyraziste sosy z czerwoną fasolą, kukurydzą i wieprzowiną, którymi nadziewa się ciepłe tortille. Lubimy też gotować zupę meksykańską, która świetnie się sprawdza w zimniejsze dni. Jeśli szukacie inspiracji, warto od czasu do czasu przejść się do restauracji meksykańskiej i zerknąć na menu!