Morski Park Narodowy Sainte Anne jest jednym z najpiękniejszych morskich parków narodowych na całym świecie. Jest on położony jedynie około 5 kilometrów od stolicy Seszeli czyli Victorii. Park ten istnieje już od 1973, a został stworzony dla ochrony przyrody bogatej w endemiczne okazy fauny i flory. Dlatego właśnie w parku tym nie wolno surfować, ani wędkować czy też uprawiać wielu innych sportów wodnych, które mogłyby wpływać w jakiś sposób na tamto środowisko. Ale nie martwcie się, dozwolone jest tu nurkowanie i snorkeling czyli nurkowanie płytkie – z rurką. W ten sposób można podziwiać piekno podwodnego świata na obszarze obejmującym aż sześć wysp. Park jest ogromny, więc na pewno nie zabraknie Wam tu nowych magicznych miejsc do odkrycia – Park Sainte Anne zajmuje powierzchnie ponad 1384 hektarów. Poniżej kilka słów o wyspach wchodzących w skład tego parku.

Sainte Anne

Sainte Anne, czyli wyspa imienniczka tego Morskiego Parku Narodowego, znajduje się na Oceanie Indyjskim, a jej powierzchnia to 2,19 kilometrów kwadratowych. Sainte Anne jest uroczą wyspą porośnięta bujną tropikalną roślinnością, a jej najwyższe wzniesienie ma wysokość 246 m n.p.m. Odkrył ją francuski podróżnik Lazare Picaulta, a obecnie znajduje się tam luksusowy ośrodek wypoczynkowy. Do skorzystania z niego zachęcają piaszczyste plaże i wręcz krystalicznie czyste morze. Są to warunki wręcz idealne do podziwiania zarówno walorów wyspy jak i całego podwodnego krajobrazu jej okolic. NA wyspie tej jest możliwość wykupienia sobie rejsów łodzią podwodną lub nurkowania co pozwoli na bliskie podziwianie niezwykłej rafy koralowej.

Cerf Island

Jest wyspą nieco mniejszą od wspomnianej już Sainte Anne bo zajmuje powierzchnię 1,27 kilometrów kwadratowych. Cerf Island jest jedyną wyspą na terenie parku narodowego Sainte Anne, która posiada stałą ludność – na wyspie tej mieszka około 100 osób. Na Cerf Island nie ma sklepów i dróg, ale woda, telefon i prąd dostarczane są z głównej wyspy Mahé.

Ile Cachee i Round Island

Są to niewielkie, ale urocze wysepki zajmujące jedynie około 0,020 kilometrów kwadratowych.

Long Island

Wyspa ta była kiedyś miejscem kwarantanny dla żeglarzy u których podejrzewano zakażenie ospą. Obecnie na wyspie tej istnieje luksusowy ośrodek wczasowy zachęcający do spędzenia urlopu na wyspie cudownymi malowniczymi krajobrazami, czystą wodą i spokojem.

Moyenne Island

Powierzchnia Moyenne Island to tylko 8,9 hektara, a już od około lat 70. XX wieku istnieje tu rezerwat przyrody, w 2008 roku wyspa stała się natomiast parkiem narodowym i jak na razie jest najmniejszym parkiem narodowym na świecie.

Co możemy podziwiać w Morskim Parku Narodowym Sainte Anne?

Park ten jest miejscem wręcz wymarzonym dla miłośników przyrody. A największą atrakcją będą tu z pewnością żyjące na Seszelach gigantyczne żółwie, krokodyle różańcowe żyjące w słonej wodzie oraz kilka zagrożonych wyginięciem ptaków. Dodatkowo na wyspach żyje aż 75 endemicznych gatunków roślin. Każdy amator przyrody chętnie zobaczy to na własne oczy. A spotkanie z gigantycznym żółwiem – może okazać się wyjątkową przygodą, którą będziemy wspominali jeszcze przez wiele lat. Dodatkowo możliwość podziwiania rafy koralowej, nurkowania mając na wyciągnięcie dłoni zagrożone wyginięciem gatunki ryb i roślin – to niesamowite uczucie. Gdy zmęczy nas nurkowanie możemy zwiedzać wchodzące w skład parku wyspy albo odpoczywać na piaszczystej plaży podziwiając cudowne krajobrazy i ciesząc się promieniami słońca padającymi na naszą skórę.