Jeśli wybierasz się na wyjazd wypoczynkowy na Seszele, a w szczególności jeśli masz zamiar odwiedzić piękną wyspę Mahe, koniecznie powinieneś zobaczyć również Park Narodowy Morne, który jest jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych świata. Trekking po parku pozwoli Ci odpocząć psychicznie od zgiełku miasta i nacieszyć oczy cudownymi krajobrazami wyspy – „ładując baterię” na powrót do domu.

 

Kilka faktów o samym Parku Narodowym Morne

Park Narodowy Morne na Seszelach znajduje się na wyspie Mahe i zajmuje powierzchnię 3045 hektarów – jest to około 20% powierzchni całego obszaru wyspy Mahe. Jest to największy Park Narodowy znajdujący się na Seszelach. Park ten został utworzony w 1979 roku. W Parku Narodowym Morne znajduje się najwyższe wzniesienie Seszeli o nazwie Morne Seychellois, które ma wysokość 905 metrów nad poziomem morza. Na jego terenie możemy podziwiać objęty ochroną naturalny ekosystem lasu równikowego, ale również zachowały się tutaj ruiny warte zobaczenia. Na terenie parku znajdują się ruiny pierwszej szkoły, w której niegdyś uczyły się dzieci oswobodzonych niewolników a także starej fabryki cynamonu.

Jak spędzić czas w Parku Narodowym Morne?

Przebywając na terenie parku jest wiele możliwości spędzenia czasu. Od fascynującego trekkingu po lesie równikowym po na przykład poznawanie kultury tubylców. Ale od początku! Jeżeli jesteś w Parku Narodowym Morne koniecznie wybierz się na trekking po lesie równikowym. Możesz tam zaobserwować różne gatunki zwierząt, ptaków i roślin, a także spotkać przepiękne okoliczności przyrody jak na przykład imponujące wodospady. Polecam wybrać się na trekking z przewodnikiem – wędrówka po lesie równikowym nie należy do łatwych, a amatorzy mogliby się zgubić. Ważną kwestią jest również nieznajomość turystów dotycząca właściwości roślin czy spotykanych zwierząt. Ostatni argument za tym aby na trekking wybierać się wraz z przewodnikiem jest to – że dzięki temu możemy poznać wiele ciekawych faktów na temat samej wyspy, całych Seszeli, czy też obserwowanej przyrody. Jeżeli sam trekking będzie dla kogoś niewystarczający to można pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu wyspy czyli Morne Seychellois. Kiedy znudzi nam się podziwianie przyrody to możemy zwiedzić ruiny starej fabryki cynamonu, pierwszej szkoły dla dzieci niewolników czy też wybrać się do fabryki herbaty, gdzie poznamy jej produkcję a także będziemy mogli zrobić pamiątkowe zakupy.

Zwierzęta zamieszkujące wyspę Mahe

Wyjeżdżając na wczasy na Seszele spotkamy się z wieloma wyjątkowymi zwierzętami. Na wyspie Mahe na pewno spotkacie na przykład nietoperze. Ale nie takie małe drobne nietoperze jak u nas w Polsce. Nietoperze zamieszkujące wyspę są ogromne – rozpiętość ich skrzydeł w locie może dochodzić nawet do 170 centymetrów! Na szczęście te ssaki są owocożerne, tak więc nie zagrażają ludziom. Jeżeli mówimy już o ogromnych zwierzętach to kolejne zwierzęta mieszkające na wyspie a będące jednocześnie największymi w swoim gatunku na świecie są żółwie, czasami również hodowane – wtedy można się do nich zbliżyć, ale polecam uważać na palce, mimo iż żółwie zębów nie posiadają to mają bardzo silne szczęki. Seszele to jedno z dwóch ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie jeszcze nadal żyją żółwie olbrzymie. Spacerując po plaży, albo lesie tropikalnym na pewno spotkamy się również z jaszczurkami i krabami, które można spotkać niezwykle często.