Sri Lanka to wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim, na południowy wschód od Indii. Pierwsi ludzie pojawili się na niej około 30 tysięcy lat p.n.e. W swojej o wiele późniejszej historii była kolonią portugalską, holenderską oraz brytyjską, by w końcu uzyskać niepodległość – w 1948 roku jako brytyjskie dominium pod nazwą Cejlon, a w pełni w roku 1978, już jako współcześnie znana, niezależna Sri Lanka. Zebraliśmy kilkanaście najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić wybierając się w podróż na tę wyspę, znaną również jako „Łza Indii”.

A jak… Adam’s Peak – po naszemu „Szczyt Adama”; wysokość: 2243 m.n.p.m. Jest to święta góra aż czterech religii – buddyzmu, hinduizmu, chrześcijaństwa i islamu. Codziennie zdobywają ją tłumy pielgrzymów. Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach; popularne jest również pielgrzymowanie nocą – tak, by obejrzeć z góry spektakl wschodzącego słońca.

D jak… Dambulla – małe miasto w centralnej części Sri Lanki; znajdziemy w nim wpisana na listę UNESCO Złota Świątynia Dambulla, której początki sięgają I wieku p.n.e. Całość składa się z pięciu sporej wielkości jaskiń wypełnionych posągami i malowidłami przedstawiającymi Buddę. Całkiem niedaleko stąd znajduje się Sigiriya, o której piszemy poniżej.

G jak… Galle – czyli urokliwe miasteczko położone w południowo-zachodniej części Sri Lanki. Koniecznie trzeba zobaczyć tutejszy fort – największą obecnie strukturę obronną wzniesioną przez Europejczyków na terenie Azji. Samo miasto też warte jest uwagi – szczególnie ze względu na swój niepowtarzalny klimat oraz atrakcyjną turystycznie symbiozę wpływów kolonialnych z lankijskimi.

K jak… Kandy – gdzie znajduje się Świątynia Zęba Buddy (Sri Dalada Maligawa) odwiedzana codziennie przez tłumy pielgrzymów i turystów. Przechowywana jest tu jedna z najważniejszych relikwii dla buddystów, czyli tytułowy Ząb Buddy. Poza tym, z Kandy całkiem blisko jest do wspomnianej wcześniej Dambulli.

L jak… Lipton’s Seat – czyli wzgórze, na którym zwykł był przesiadywać i podziwiać lankijski krajobraz Sir Thomas Lipton, twórca popularnej marki herbat. Będąc na Sri Lance, trzeba koniecznie spróbować świeżej, naturalnej herbaty z jednej z wielu tutejszych plantacji; warto wybrać się także w podróż do jej fabryki, Dambatenne (tuż przy Lipton’s Seat). Nuwara Eliya, Haptuale, Ella – to nazwy tylko niektórych miejsc, w których uprawia się lankijską herbatę.

N jak… Negombo – jedno z większych miast Cejlonu, położone w zachodniej części wyspy. Można tu zobaczyć pozostałości po portugalskim i holenderskim kolonializmie (np. Dutch Canal), pospacerować klimatycznymi uliczkami, a także wypocząć na jednej z pobliskich plaż, takich jak np. Waikkal (w sam raz dla leniuchów!).

P jak… Polonnaruwa – obowiązkowy punkt w podróży na Sri Lankę – antyczne miasto, pełne zachowanych (w lepszym lub gorszym stanie) starożytnych świątyń, pałaców i posągów Buddy. Oglądając je można się poczuć zupełnie jak w filmie przygodowym! Podobne atrakcje czekają na nas w Anuradhapurze.

S jak… Sigiriya – jedna z bardziej charakterystycznych formacji skalnych, taki trochę znak rozpoznawczy Sri Lanki, goszczący na wielu zdjęciach i plakatach. Najlepiej oglądać ją z niedalekiej, mniej zatłoczonej Pidurangali. Prezentuje się naprawdę zjawiskowo!

T jak… Tangalle – jedna z najlepszych plaż na Sri Lance. Czysta, błękitna woda, przyjemny w dotyku, złocisty piasek, liczne palmy i wysokie temperatury – czegóż chcieć więcej, by dobrze wypocząć i zrelaksować się? Można się opalać, można zażywać kąpieli, można cieszyć się towarzystwem zachwycającej przyrody… Oprócz Tangalle, warte uwagi są również m.in. plaże: Mirissa, Unawatuna, Balapitiya, wspomniana wcześniej Waikkal i Kosgoda, na której znajduje się wylęgarnia morskich żółwi.

U jak… Udawalawe National Park – położony w południowej części wyspy, jeden z licznych parków narodowych na Sri Lance. Możemy tu zobaczyć m.in.: słonie, bawoły, krokodyle, jak również wiele rozmaitych gatunków ptaków. Oprócz interesującej fauny, warto zwrócić uwagę na niemniej ciekawą florę. Inne ciekawe parki na Cejlonie to m.in. Wilpattu (największy na wyspie), Wasgamuwa i Yala, które umożliwiają wyprawę na safari.