Sri Lanka oprócz tego, że jest idealnym miejscem dla amatorów plażowania, zachęca również do poznania historii i kultury, zdecydowanie egzotycznych dla nas Europejczyków. Dlatego tym bardziej warto zwiedzić tak istotne dla rozwoju miejsca jak Anuradhapura, Polonnaruwa i Dambulla.

Anuradhapura

To starożytne miasto przez 1400 lat było stolicą Sri Lanki, a konkretnie królestwa syngalskiego. Zostało ono opuszczone przez ludzi w 993 roku i od tamtej pory zaczęła porasta
je dżungla. Na nowo Anuradhapura została odkryta w 1982 roku i od tamtej pory stała się obiektem zainteresowania zarówno historyków i badaczy kultury tej części świata, ale także turystów, którzy licznie tu przybywają.
Ruiny miasta są bardzo dobrze zachowane, dzięki czemu możecie zobaczyć tu naprawdę wiele interesujących budynków, znajdujących się na imponująco dużej przestrzeni. Właśnie ze względu na ogromne terytorium, które posiadało wciąż rozwijające się miasto, postanowiono przenieść stolicę w inne miejsce, łatwiejsze do obrony, przed ewentualną napaścią wrogich oddziałów. Trudno jest zwiedzać w sposób efektywny obecne tu ruiny pieszo. Najlepiej jest wypożyczyć sobie rower, a jeszcze lepiej kierowcę pełniącego równocześnie rolę przewodnika.
Jedną z wielu robiących wrażenie budowli jest Ruwanwela, mierząca 55 metrów budowla o charakterze sakralnym.

Polonnaruwa


Gdy zdecydowano przenieść stolicę państwa z Anuradhapura w inne miejsce, wybór padła na Polonnaruwa. Wcześniej pełniło ono letniej rezydencji króla. Po przeniesieniu tutaj władzy centralnej, miasto zaczęło bardzo intensywnie się rozwijać, powstawały nowe świątynie, zarówno buddyjskie, jak i hinduistyczne. Okresem największej świetności była druga połowa XII wieku. Miasto posiadało świetny system irygacji, znajdowało się tu wiele kanałów i zbiorników. Kwitł tu handel, przybywali do Polonnaruwa kupcy z wielu okolicznych państw. Niestety, nierozsądna polityka jednego z władców kraju oraz najazdy indyjskich Tamilów spowodowały spustoszenie miasta, które zaczęło popadać w ruinę.
Bardzo dobrze wybrać się tutaj na cały dzień i zwiedzać najlepiej z perspektywy dwóch kółek. Z wypożyczeniem roweru nie ma tu najmniejszego problemu, a jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jest tu wiele intrygujących budowli, które warto zobaczyć. Między innymi sporych rozmiarów kompleks łaźni, pałac wodny, ruiny biblioteki Potgul Vihara.

Dambulla


W Dambulla znajduje się znany na całym świecie, buddyjski kompleks świątynny usytuowany w jaskiniach, nazywany Złotą Świątynią. Powstawał on na przestrzeni kilkunastu wieków, bo w czasie miedzy I wieku p. n. e. aż do XVII wieku. Świątynia podzielona jest na groty. Zobaczycie tu dewadźara Wihara, czyli rzeźbę przedstawiającą odpoczywającego Buddę, posiadającą pięknie zachowane malowidła naścienne. W Maharadża Wihara, czyli Świątyni Wielkiego Króla będziecie mogli podziwiać malowidła ilustrujące życie Buddy. Najmłodszą ze świątyń jest Maha Alut Wihara, czyli Wielka Nowa Świątynia, powstała w XVIII wieku. Ponadto są tu jeszcze świątynia królowej Somawathi.