Tętniąca życiem Tajlandia pełna jest ociekających złotem świątyń, rajskich plaż i niesamowitej przyrody. Tajlandia to świetny kierunek na rozpoczęcie przygody z Azją Południowo-Wschodnią. Tutejsze historyczne miejsca zachwycają. Starodawne stolice Królestwa Syjamu, Ayutthaya, zabytki Bangkoku i Chiang Mai oraz starsze, leżące nieco bardziej na północ XIII wieczne miasto Sukhotai przyciągną miłośników dawnej architektury.

Świątynie buddyjskie noszą nazwę „wat”. Najczęściej jest kompleks budynków otoczonych murem spełniających rolę świątyni, klasztoru i miejsca zgromadzeń. Samo słowo „wat” pochodzi z sanskrytu i oznacza miejsce kultu oraz pobytu społeczności buddyjskiej. Kompleks świątynny jest najczęściej podzielony na dwie zasadnicze części: część główną, ogrodzoną murem z posągami buddów i związaną z kultem, zwaną „phutthawat”, czyli świątynią Buddy, oraz część mieszkalną przeznaczoną tylko dla mnichów zwaną „sanghawat”. Najważniejszym z religijnego punktu widzenia elementem w phutthawat jest czedi, czyli stupa. Jest to miejsce przechowywania relikwii Buddy lub króla, najczęściej ze strzelistą iglicą. Istnieją też mniejsze stupy, zawierające prochy ważnych mnichów. Centralną budowlą kompleksu wat jest bot, czyli bogato zdobiony budynek z wielowarstwowym dachem, zorientowanym na wschód. To tutaj umieszczany jest najważniejszy posąg Buddy. Na terenie świątyni może znajdować się wiele innych obiektów takich jak: mondop, czyli kwadratowy budynek z krzyżującymi się dachami lub zwieńczony iglicą, w którym przechowywane są święte księgi i przedmioty kultowe; ho trai, czyli biblioteka oraz ho rakang, będący dzwonnicą. Na dziedzińcu świątyni rośnie figowiec aśwattha, zasadzony na pamiątkę drzewa, pod którym medytował i doznał oświecenia Budda.

Wielki Pałac Królewski

Znajdujący się w Bangkoku Wielki Pałac wzniesiono w 1782 r. Do połowy XX w. był on siedzibą króla Tajlandii. Na terenie kompleksu mieszczą się budowle świeckie, w skład których wchodzą pomieszczenia mieszkalne i administracyjne oraz budowle sakralne. Najważniejszym obiektem świątynnym jest Wat Phra Kaew, czyli świątynia Szmaragdowego Buddy. Jest tutaj wiele przedstawień Buddy, w tym najważniejsza figura wykonaną z zielonego jadeitu. Posąg uznawany jest za narodowy skarb Tajlandii, a widok intensywnej barwy jadeitu robi ogromne wrażenie. Pamiętajmy jednak, że turystów chcących odwiedzić Wielki Pałac w Bangkoku obowiązuje specjalny dress code. Oznacza to, że należy ubrać długie spodnie lub spódnicę i koszulę albo bluzkę z długim rękawem. Lepiej włożyć też pełne buty, jednak w razie co, na miejscu można wypożyczyć odpowiedni strój.

Wat Pho

Kolejna świątynia znajdująca się w stolicy Tajlandii. Turyści odwiedzają świątynię ją głównie z powodu kolosalnego posągu Odpoczywającego Buddy czy też Leżącego Buddy. Mierzy on aż 46 m długości i 15 m wysokości. Ponadto na terenie kompleksu świątynnego, uznawanego za jeden z najstarszych w całej Tajlandii, uwagę zwracają też zdobione ceramiką stupy czterech królów oraz inne przedstawienia Buddy, których jest tutaj ponad tysiąc.

Wat Pra That Doi Suthep

Ta buddyjska świątynia znajduje się na wzniesieniu Doi Suthep na wysokości 1676 m n.p.m. i leży 15 km od miasta Chiang Mai. Ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Historia świątyni sięga XIV w., a lokalna legenda głosi, że siedem wieków temu do Chiang Mai dotarł mnich z relikwią Buddy, którą planował złożyć w świątyni Wat Suan Dok. Kiedy jednak kość pękła na dwie części, król Nu Naone zdecydował powierzyć sprawę losowi i tak relikwia została przymocowana do grzbietu białego słonia, którego puszczono wolno. Zwierzę dotarło aż na wzgórze Doi Suthep, gdzie w końcu padło martwe. Śmierć słonia odczytano jako znak i w tym samym miejscu wzniesiono stupę. Z roku na rok świątynia rozrastała się zamieniając się dziś w ogromny kompleks, uznawany za najświętsze miejsce na północy Tajlandii.

Wat Rhong Kun

W prowincja Chiang Rai znajduje się również świątynia Wat Rhong Kun. Obiekt znany jest jako Biała Świątynia, co nie jest przypadkowe. Otóż cały budynek jest śnieżnobiały. Budowę świątyni rozpoczęto w 1997 r. i prace wciąż trwają. Nie jest to zatem zabytek, tak więc czemu warto zobaczyć to miejsce? Otóż świątynia jest własnością lokalnego artysty Chalermchaia Kositpipata, który sfinansował cały projekt. Biel symbolizuje buddyjską czystość, jednak wewnątrz znajdziemy przedstawienia nie Buddy, a malowidła z kultowymi postaciami popkultury, również tymi fikcyjnymi. Jest to zatem świątynia wypełniona wizerunkami Michaela Jacksona, Spidermana czy Batmana.