Zatoka Ha Long to przyrodnicza perła północnego Wietnamu i obowiązkowy punkt wycieczek odwiedzających en region kraju. Jest jedną z odnóg Zatoki Tonkińskiej. Ma powierzchnię około 1500 km², na tej przestrzeni znajduje się aż 1900 wysp i wysepek, zwykle niewielkich i skalistych. Dominują tu formacje wapienne, które sprzyjają też powstawaniu jaskiń. Dodajmy do tego wyjątkowo różnorodny świat zwierząt i roślin, a zrozumiemy, dlaczego Zatoka Ha Long w 1994 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niestety, jedną z konsekwencji objęcia tego obszaru ochroną jest niemal zupełny zanik toczącego się tu wcześniej życia. Dziś mamy już niewielką szanse na spotkanie autentycznych rybaków mieszkających i pracujących na tratwach i łodziach na wodach zatoki. Stale monitorowany jest też ruch turystyczny. Rosnące zainteresowanie Zatoką Ha Long może być zagrożeniem dla jej środowiska naturalnego, jednak z drugiej strony jest źródłem znaczących dochodów dla wietnamskiej gospodarki. Może się jednak okazać, że za jakiś czas możliwości rejsów wycieczkowych po zatoce zostaną w pewnym stopniu ograniczone.

Co przyciąga turystów do Zatoki Ha Long?

Region zatoki ma wyjątkowo przyjazny klimat. Cztery ciepłe pory roku sprzyjają odwiedzaniu tego miejsca. Turystów przyciąga jednak przede wszystkim fascynujące bogactwo przyrodnicze. Według naukowców w zatoce występuje 1847 gatunków zwierząt. To nie tylko egzotyczne ryby, ale też antylopy i iguany czy makaki. Nie mniej imponująca jest różnorodność świata roślinnego. Turkusowe wody zatoki kryją w sobie bajecznie kolorowe rafy, które można podziwiać podczas nurkowania. Podczas badań odkryto tu siedem gatunków roślin, których wcześniej nie odnotowano. Na szczególną uwagę zasługują rośliny występujące w ekosystemie jaskiniowym.

Jednak Zatoka Ha Long t nie tylko wspaniała przyroda, ale też miejsce, gdzie już przed tysiącami lat rozwijała się cywilizacja. Badania archeologiczne pozwoliły odnaleźć ślady cywilizacji sprzed 25 tysięcy lat. Odkryto tu także przedmioty pochodzące z okresu neolitu. W rejonie zatoki rozwijała się też starożytna wietnamska cywilizacja Hoa Bnh. Położone w pobliżu miasto Ha Long było ważnym ośrodkiem handlowym i obronnym w tym regionie.

Jak poznać Zatokę Ha Long?

Najlepszym sposobem, by w pełni poznać bogactwo tego regionu jest co najmniej dwudniowy rejs po wodach zatoki. Pływają tu regularnie statki – hotele o zróżnicowanym standardzie, nie brakuje tych naprawdę luksusowych. Rejs jest okazją, by zawinąć na kilka skalistych wysepek, a także zajrzeć do jaskiń. Wiele z nich przygotowano na wizyty turystów, podświetlając formacje skalne kolorowymi lampami, co daje wyjątkowo ciekawy efekt.

Organizatorzy rejsów prześcigają się też w atrakcjach, które proponują turystom. Jedną z najpopularniejszych jest pływanie w wodach zatoki kajakami, lub po prostu zanurzenie się i relaks w wodzie. Uczestnicy rejsów mają też szansę na spróbowanie swoich sił podczas połowu kałamarnic i ryb. Wielką atrakcją są połowy nocne. Dużą popularnością cieszą się także warsztaty, podczas których można nauczyć się przyrządzania tradycyjnych dan wietnamskich oraz ozdabiania ich dekoracjami wycinanymi z warzyw i owoców.

Podczas rejsu można też spotkać nielicznych już rybaków żyjących na łodziach, a nawet zrobić zakupy na pływającym targu, który jest wietnamską specjalnością. Zawsze jest też czas na relaks w jednej z hotelowych restauracji. Większość specjalizuje się w daniach z ryb i owoców morza podawanych na sposób wietnamski. Szczególnie niezapomnianym przeżyciem jest pyszna kolacja jedzona z widokiem na słońce zachodzące nad wodami zatoki. Ci, którzy zmobilizują się do wstania o wicie, mogą słoneczny spektakl obejrzeć też o poranku.