Z pozoru kuchnia wietnamska wydaje się klasyczną kuchnią azjatycka; dużo ryżu jedzonego pałeczkami. Ale kto raz jej skosztuje, na pewno nie pomyli dan wietnamskich z japońskimi czy chińskimi. Choć oczywiście chińskich wpływów jest w wietnamskiej sztuce kulinarnej swoje. Wielowiekowe sąsiedztwo i ściśle splecione losy tych dwóch państw musiały odcisnąć piętno na obyczajach kulinarnych. W kuchni Wietnamu wyróżniają się jednak akcenty europejskie – to efekt wpływów kolonistów z Francji. Dodajmy do tego zróżnicowanie regionalne, a otrzymamy fascynujący tygiel smaków. Podróż do Wietnamu to gratka dla każdego smakosza.

Składniki, bez których trudno sobie wyobrazić wietnamską kuchnię

Kolendra i tajska bazylia to przyprawy, które stosowane są niezwykle często. Szczególnie kolendra nadaje potrawom smak charakterystyczny dla wietnamskiej kuchni

Sos rybny to produkt powstający w wyniku fermentacji anchois. Używa się go w zastępstwie soli – nie tylko dosala potrawy, ale pogłębia ich smak, znakomicie podbijając smak innych składników.

Kleisty ryż typowy dla kuchni azjatyckiej jest niezwykle popularny także w Wietnamie.

Kuchnia wietnamska jest bardzo różnorodna. To, co łączy ją z kulinariami polskimi to zamiłowanie do kiszonek i dan z dodatkiem octu. Warzywa marynowane są tu prawdziwym przysmakiem. Nie brakuje też w wietnamskiej kuchni produktów egzotycznych, z których niektóre mogą być dla Europejczyka prawdziwym wyzwaniem, jak choćby dania z żab i węży, czy tradycyjny napój przyrządzany w ptasich gniazd.

Klasyczne potrawy wietnamskie

Zupa Pho to jeden z kulinarnych symboli Wietnamu,. Uwaga: kto zna tę potrawę z europejskich barów z kuchnią azjatycką, może być zaskoczony. W Wietnamie Pho to bardzo sycący, zawiesisty bulion z ogromną liczbą dodatków. Ostateczny smak zależy od pomysłowości i umiejętności kucharza. Warto wiedzieć, że w Wietnamie Pho jadana jest w ramach każdego z posiłków i nikogo nie dziwi rozpoczynanie dnia od tego gorącego dania.

Nem to rodzaj naleśników wykonywanych z jadalnego papieru ryżowego wypełnionego farszem. Tak przygotowane ruloniki mogą być smażone lub jedzone na surowo.

Banh Mi to popularne jedzenie sprzedawane na ulicach. To bagietka wypełniona mięsem lub warzywami z dodatkami. Często można też kupić wersję wegetariańską z tofu.

Banh Xeo to rodzaj naleśników, ale w przeciwieństwie do europejskiej wersji tej potrawy jest w nich więcej farszu, a samo ciasto grubością przypomina raczej omlet.

Żywy wąż – to danie dla naprawdę odważnych, serwowane w nielicznych restauracjach, przede wszystkim w Hanoi. W wersji najbardziej ekskluzywnej spośród żywych kobr wybieramy egzemplarz, który chcemy skonsumować, a następnie obserwujemy działania kucharza. To, co wyróżnia tę potrawę to fakt, że gdy wąż ląduje na naszym talerzu, jego serce nadal bije… Gdyby dla kogoś mocnych wrażeń było za mało, do posiłku serwowany jest napój z krwi węża z alkoholem.

A może coś do picia?

Choć Azja kojarzy się głownie z herbatą i rzeczywiście Wietnamczycy uwielbiają zieloną herbatę, a szczególnie jaśminową, kraj ten słynie przede wszystkim z wybornej kawy. To stad pochodzi najdroższa na świecie kawa Kopi Luwak. Jej cena wynika ze skomplikowanego procesu pozyskania ziaren – najpierw są one zjadane przez zwierzęta, a następnie – po częściowym przetrawieniu – wydalane. Ziarna trzeba wybrać z odchodów i dopiero poddawane są dalszej obróbce. Zupełnie nie przeszkadza to jednak koneserom tego napoju.

Mniej kontrowersyjnym sposobem na ugaszenie pragnienia będzie napój z trzciny cukrowej. Wietnamczycy chętnie sięgają też po soki i napoje owocowe – wiele z nich produkowanych jest z gatunków dla nas egzotycznych, warto więc ich spróbować.