Daleki, egzotyczny kraj, nie będący końcem świata, ale i wolny od nadmiernych tłumów turystów, oferujący trochę historii, trochę fascynującej kultury, trochę miejsca na porządny relaks… – gdzie takiego szukać? My polecamy Azję Południowo-Wschodnią, a konkretnie – Malezję. Zapraszamy na abecadłową podróż do tego kraju, w której podsuwamy jego najciekawsze miejsca. Może przyczyni się ona do zorganizowania drugiej, tym razem rzeczywistej?

B jak… Borneo – trzecia największa wyspa świata, ćwierć jej powierzchni należy do Malezji (reszta – do Brunei oraz Indonezji). Zajdziemy tu całe mnóstwo parków narodowych, w których można wejść w sam środek dżungli, zobaczymy mnóstwo różnych gatunków małp, w tym orangutany, a także bardzo popularne ostatnimi czasy nosacze sundajskie. Na Borneo znajduje się również najwyższy szczyt Malezji – Mount Kinabalu (4095 m n. p. m.).

C jak… Cameron Highlands – Azja Południowo-Wschodnia to jeden z najbardziej herbacianych rejonów świata. W wielu jej częściach możemy znaleźć ogromne plantacje – i nie inaczej jest na malezyjskich Wyżynach Camerona. Zobaczymy tu wzgórza pokryte w całości zielonymi herbacianymi krzewami, wśród których można się nawet przespacerować. Koniecznie trzeba też spróbować pochodzącej stąd herbaty – smakuje zupełnie inaczej niż ekspresowa z supermarketu!

G jak… George Town – miasto na wyspie Penang; obowiązkowy punkt każdej podroży do Malezji. Na pierwszy rzut oka trochę chaotyczne, ale naprawdę można się w nim zakochać! Niezwykły klimat tworzy tu mieszanka chińskiej i kolonialnej architektury, do tego gwar ludzi przeróżnych kultur i narodowości oraz poukrywane w miejskich uliczkach charakterystyczne murale, które stały się już właściwie symbolem George Town. Co jeszcze? Fort Cornwallis, buddyjskie i hinduskie świątynie, restauracje z lokalnymi przysmakami.

J jak… Jaskinie Batu – nieco ponad 10 km od Kuala Lumpur (opisujemy poniżej) znajduje się odkryta w XIX w. sieć jaskiń, w których znajdują się liczne świątynie hinduizmu. Najwyższa ma ponad 100 m wysokości! Jest to miejsce pielgrzymek wielu wyznawców tej religii. W jaskiniach zobaczymy m.in.: posągi postaci z mitologii hinduskiej oraz żyjące tu… makaki.

K jak… Kuala Lumpur – stolica, a zarazem najbardziej znane miasto w Malezji. Punktem obowiązkowym w podróży do Kuala Lumpur są oczywiście dwa jego symbole – charakterystyczną KL Tower oraz wieże Petronas (najwyższe bliźniacze wieże na świecie – 452 m). Szczególnie polecamy zobaczyć je nocą. Prócz tego warto odwiedzić chińską świątynię Thean Hou, dzielnice Chinatown i Little India (Brickfields), meczet narodowy oraz park ptaków.

M jak… Malakka – kolejna, obok George Town, perła kolonializmu. Jedno z najstarszych miast w Malezji. Ścierają się tu wpływy kultury brytyjskiej, portugalskiej, holenderskiej i chińskiej. Kolorowe domy, ciasne, tłoczne uliczki z unikalną atmosferą, riksze, klimatyczne knajpki… Warto zobaczyć tu m.in.: Plac Holenderski, świątynię Cheng Goon Teng oraz Sri Poyatha Moorthi. W mieście znajdziemy też chrześcijańskie kościoły i muzułmańskie meczety.

P jak… Perhentiany – coś dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas leżakując na plaży – rajskie wyspy, na których można odpocząć pod palmami lub w lazurowej, oblewanej promieniami tropikalnego słońca wodzie. Warto spróbować kajaków, nurkowania i snorkelingu oraz poświęcić trochę czasu na eksplorację niezwykłej flory i fauny (m.in.: małpy, węże, jaszczurki, żółwie). Inne rajskie propozycje to np. Sipadan, czy Langkwai.

S jak… Sepang – niewielkie miasto położone na południe od stolicy. Obok niego znajduje się imponujący tor wyścigowy – Sepang International Circuit – który przez prawie 20 lat rokrocznie gościł wyścigi Formuły 1. W 2008 roku nasz Robert Kubica stał tam nawet na podium. Obecnie na Sepang ściga się m m.in.: najwyższa kategoria jednośladów – MotoGP.

T jak… Taman Negara – czyli park narodowy z jednym z najstarszych lasów deszczowych na świecie. W sam raz, by wybrać się w pasjonującą podróż przez ogromną, dziką dżunglę i przyjrzeć się z bliska tętniącemu w niej życiu. W parku znajduje się również najwyższy szczyt Malezji na kontynencie – Gunung Tahan, mierzący 2187 m n.p.m.