Mindoro to jedna z rajskich wysp Filipin gwarantujących cudowny relaks w egzotycznej scenerii. O tym, że jest wyjątkowa, świadczy już jej nazwa. Hiszpańscy kolonizatorzy nazwali ją Mina de oro, czyli kopalnia złota. I choć złoto jest tu wydobywane, z punktu widzenia turystów ważniejsze są inne skarby tej wyspy: idylliczne plaże zacienione ogromnymi palmami, lazurowa woda o temperaturze idealnej do kąpieli, czy barwne rafy koralowe, które można podziwiać podczas nurkowania. Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy raj na ziemi, wybierz się na Mindoro. To siódma pod względem wielkości wyspa Filipin, zaskakująca różnorodnością i obfitością możliwości spędzania wolnego czasu.

Kultura Mindoro

Złoża niklu, jakie kryją się pod tropikalnymi lasami porastającymi wyspę są je ogromnym bogactwem, ale i przekleństwem. Ich eksploatacja wymaga wycinki lasów, a zagraniczne firmy gotowe są zapłacić tyle, by władze wydały odpowiednie pozwolenia, nie bacząc na to, jak wycinka wpływa nażycie lokalnych mieszkańców. To dlatego radykalnie skurczyła się liczebność rdzennej ludności zamieszkującej te tereny. W odizolowanych wioskach w górach można jeszcze spotkać grupy plenienia Mangyan, które wciąż zajmuj się głownie zbieractwem, jakby ignorując globalizację, jaka dotarła na Filipiny.
Co robić na Mindoro?
Największą atrakcją tej wyspy są plaże na tyle obszerne, że oferują możliwość relaksu i nieskrępowanego wypoczynku bez konieczności tłoczenia się z innymi turystami. W każdej chwili można zanurzyć się w wodach Morza Południowo – Chińskiego, które przyciągają swoją intensywnie turkusową barwą i temperaturą gwarantującą komfort pływania. Najbardziej znane plaże to Puerto Galera.
Przy plażach znajdziecie też urokliwe bary, w których serwowane są drinki na bazie świeżych owoców, kokosa i bardzo popularnego w tej okolicy rumu.
Jeśli pragniecie raczej dobrej zabawy niż wypoczynku w ciszy, Mindoro odpowie także na te potrzeby. Oprócz zacisznych i spokojnych plaż znajdziecie też takie tętniące życiem przez całą noc, z zagłębiem barów i dyskotek.
Znajdziecie tu także malownicze wodospady, w których można schłodzić się po dłuższej wędrówce przez tropikalny las. Przy wielu z nich wybudowano odkryte baseny, które pozwalają cieszyć się relaksem w niezwykłej scenerii. Także sama wyprawa do wodospadów może być fascynującą przygodą. Wybierając się do słynnych Tukuran Falls, będziecie musieli pokonać wiszący most, co dostarczy wielu emocji.

Mindoro to też idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Nurkować można zarówno u wybrzeży tej wyspy, jak i wokół okolicznych wysepek, gdzie chętni bez trudu dostaną się łodziami. Podczas nurkowania zobaczycie przede wszystkim imponującej wielkości barwne rafy koralowe, oraz tętniący zżyciem podwodny świat z jeżowcami i ogromnymi ławicami kolorowych ryb. Można też spotkać rzadkie gatunki wodnych węży.
Intersującym pomysłem jest też wypożyczenie kajaków i wypłynięcie w wyprawę po okolicznych wyjątkowo malowniczych zatoczkach. To okazja by odkryć zupełnie puste zakątki i dzikie plaże ukryte wśród skał. Na wyspie znajdziemy też liczne oferty rejsów tzw. Island hopping, czyli zwiedzania rozrzuconych na morzu wysp i wysepek, często połączonego z nurkowaniem.

Mindoro jako baza wypadowa

Jeśli znudzą Wam się plaże i szlaki Mindoro, wyspa jest znakomitą bazą wypadową do okolicznych atrakcji. Sprawnie dostaniecie się stąd na przykład na wyspę Palawan, gdzie możecie podziwiać słynne tarasy ryżowe. Czy odwiedzić Park Narodowy Podziemnej Rzeki, gdzie czeka Was ekscytujący rejs w jaskini. Z Mindoro blisko jest także na wyspę Luzon – największą wyspę Filipin słynąca z licznych czynnych wulkanów.
Kiedy jechać na Mindoro?
Najlepszy czas na odwiedzenie tej wyspy to okres od grudnia do marca, najmniej sprzyjające warunki są od czerwca do października.