Zanim przejdziemy do sedna, odpowiedzmy sobie na pytanie, gdzie leży Bali i co oferuje? Wyspa ta należy do archipelagu Indonezji, którego tworzy niemal 18 tysięcy wysepek. Miejsce to przyciąga rzesze turystów niezwykle wyjątkową przyrodą – bujna, tropikalna roślinność oplata szczyty wulkanów, a malownicze jeziora sąsiadują z tarasami ryżowymi. Co więcej, nie brakuje tam pięknym piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody Oceanu Indyjskiego. Co jeszcze ma do zaoferowania? Niezwykle barwna i aromatyczna kuchnia orientalna, którą koniecznie trzeba spróbować!

Piękno tkwi w prostocie

Do tworzenia potraw Balijczykom potrzebne są tylko: kamienny moździerz, duży nóż, wok i koszyk do gotowania ryżu na parze, a także ogień. Oczywiście do tego wszystkiego niezbędne są tamtejsze przyprawy, stanowiące aromatyczne skarby, które ożywiają każdą potrawę. Niezwykle popularne na Bali są tak zwane warungi, czyli przydrożne stoiska z jedzeniem, gdzie zjemy tanio i dobrze. Czego koniecznie trzeba spróbować będąc na Bali? Przede wszystkim sate ayam (chicken sate), czyli szaszłyk z kurczaka przyrządzany na grillu, w sosie orzechowym. Musimy pamiętać, że są różne rodzaje sate, np. z wieprzowiny i innych mięs, a także owoców i kokosa. Kolejną pozycją jest nasi campur, czyli ryż z dodatkami, np. warzywa w sosie orzechowym, sate, tofu, ostray sos sambal, różne rodzaje mięsa, urap – fasolka z tartym kokosem i kiełkami, jajko, chipsy krewetkowe i wiele innych.

Moc smaków i aromatów

Co jeszcze oferuje balijska kuchnia? Możemy skosztować soto ayam, czyli zupę z kurczakiem i noodlami, przyprawioną kurkumą i nutą trawy cytrynowej. Kuchnia balijska oferuje wiele specjałów również dla wegetarian, m. in. godo godo, czyli warzywa, na czele z fasolką szparagową, w sosie orzechowym. Koniecznie musimy spróbować nasi goreng, czyli smażony róż z różnorodnymi dodatkami – najczęściej z warzywami, jajkiem, kurczakiem, krewetkami, nie zapominając o ketjap manis, czyli sosie sojowym. Ikan bakar to z kolei grillowana ryba w przyprawach, najczęściej podawana z ryżem. Babi gulig to baskijska specjalność – prosiak upieczony w całości, z chrupiąca skórką. Co więcej, danie jak bebek/ayam betutu to kaczka lub kurczak na specjalnie okazje. Mięso naciera się najróżnorodniejszymi przyprawami, m. in. szalotka, czosnek, trawa cytrynowa. Palce lizać!

Źródło: http://www.wsandalach.pl/zjesc-bali/