Komodo jest wyspą położoną w Indonezji w archipelagu Małe Wyspy Sundajskie. Nie bez powodu nazywana jest jedną z najpiękniejszych wysp Indonezji. Z czego słynie Komodo? Przede wszystkim z niesamowitych stworzeń zamieszkujących to miejsce – największych na świecie jaszczurek, waranów z Komodo, będących tutaj gatunkiem endemicznym, nie występującym nigdzie indziej na świecie. Co jeszcze ma do zaoferowania ta przepiękna wyspa? Komodo wraz z wyspą Bali stanowi popularny cel nurkowych wypraw. Dlaczego? Ze względu na bajeczne podwodne krajobrazy i znakomite warunki.

Wody Komodo

Nurkowiska występujące w wodach otaczających Komodo są niezwykle zróżnicowane, natomiast warunki są wszędzie takie same – fenomenalne. Widoczność pod wodą sięga tutaj trzydziestu metrów, a temperatura wody wynosi około 24-27 stopni Celsjusza. Na komodo znajdziemy miejsca dla doświadczonych nurków – bardziej niebezpieczne, gdzie występują silne prądy morskie, jak również dla zaczynających przygodę z nurkowaniem – gdzie znajdziemy wielobarwne, przepiękne koralowce. Planując wycieczkę na wyspę Komodo musimy wziąć pod uwagę kapryśność miejscowej pogody, zwłaszcza w styczniu i w lutym, gdzie panuje tu pora deszczowa, zaś między listopadem a lutym wieje silny monsun.

Nurkowanie z rybami i podwodne pastwiska

Zanurzając się w wodach Komodo, z pewnością nie unikniemy spotkania „oko w oko” z wielkimi rybami. Możemy natknąć się tutaj na wielkie ławice tuńczyków i barakud. Atrakcję stanowią również licznie występujące manty, które ustawiają się w charakterystyczny – pod prąd – wraz z nadejściem planktonu. Ryby te zachwycają swoim pięknem i nieprzeciętnym rozmiarem – rozpiętość płetw dochodzi do kilku metrów. W okolicach Komodo występuje również duża ilość rekinów, np. rekiny koralowe, czy wielorybie. Osobliwymi stworzeniami żyjącymi w wodach Komodo są morskie ssaki z rzędu syren –dugongi. Dugongi są nazywane inaczej krowami morskimi – żyją w ciepłych zatoczkach, których dno porośnięte jest trawa morska. Osiągają długość 4 metrów i ważą niekiedy prawie pół tony! Innym ciekawym zwierzęciem zamieszkującym wody Komodo jest wargacz garbogłowy, zwany także Napoleonem. Podczas nurkowania należy jednak pamiętać, że w miejscach gdzie występują wielkie ryby, widoczność jest znacznie mniejsza przez dużą ilość planktonu.