Hawana to niekwestowana perła Kuby. Miasto pełne energii, gorących rytmów muzycznych, gdzie królują salsa i rumba. To miasto, które było inspiracją da wielu twórców, zarówno muzycznych, jak i filmowych.  Zachwyca od lat

Historia Hawany

Miasto zostało założone najprawdopodobniej w 1515 roku przez Diego Velaqueza de Cuellara, następnie zaś przeniesiono je w inne miejsce w roku 1519, przez co niektórzy uznają właśnie tę datę za moment powstania miasta. Na początku była ona przede wszystkim portem handlowym, ale ze względu na ciągły rozwój i wzrost znaczenia w 1607 roku została wybrana na miasto stołeczne kolonii hiszpańskiej. Hawana niejednokrotnie była napadana przez piratów różnych narodowości, jednakże nie przeszkodziło jej to w dynamicznym rozwoju. Już w 1728 roku powstał tu uniwersytet. Przez większość czasu Hawana była w rękach Hiszpanów, pomijając okres okupacji angielskiej w czasie trwania wojny siedmioletniej. Zmiany przyszły w 1898 roku, kiedy to 15 lutego zatoną w amerykańsko-hiszpańskiej, w wyniku której zarówno Hawana, jak i cała Kuba przeszła w stan okupacji przez Stany Zjednoczone. W 1902 roku Hawana została wybrana na pełnienie roli stolicy Republiki Kuby.  57 lat później Hawana została zajęta przez zbrojne oddziały Fidela Castro. Wtedy tez miasto zaczęło podupadać gospodarczo, jednakże w latach 80-tych rozpoczęto stopniową renowację hawańskiej starówki.

Co warto zwiedzić?

              Miejscem, które jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Hawany jest przepiękna starówka. Koniecznie obejrzyjcie Plaza Vieja, czyli Stary Plac, będący wizytówką miasta. W jego obrębie znajdziecie liczne restauracje, muzeum oraz planetarium.

Polecamy Wam również spacer piękną promenadą Malecon, która daje możliwość podziwiania pięknych morskich widoków i słuchać szumu fal uderzających o wybrzeże. Warto udać się także na zwiedzanie El Morro, czyli zabytkowego zamku zbudowanego w 1589 roku. Uroku niewątpliwie dodaje mu wspaniała lokalizacja, ponieważ usytuowany jest nad samym brzegiem morza.

Jako kolejny punkt w programie wycieczki polecamy nie do końca oczywiste miejsce, mianowicie: dzielnicę chińską. Jest to pozostałość po mieszkających tutaj Chińczykach, którzy wyemigrowali do USA. Zobaczycie tutaj budynki typowe dla tradycyjnej architektury chińskiej oraz będziecie mogli wstąpić do azjatyckiej knajpki na smaczny posiłek.

Ernesta Hemingwaya nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten amerykański pisarz znany na całym świecie z takich książek jak „Stary człowiek i morze” czy „Komu bije dzwon” spędził na Kubie wiele lat życia. Jego willa nosi nazwę Finca Vigia i znajduje się w niej wiele przedmiotów należących do pisarza. Wymienione wcześniej powieści zostały napisane właśnie tutaj.

Jako, że Kuba cygarami i rumem stoi, to warto przyjrzeć się historii ich produkcji. Muzeum rumu daje ku temu niepowtarzalną okazję. Havana Club to miejsce, w którym dowiecie się jak wytwarza się prawdziwy kubański rum i co najważniejsze, po zwiedzaniu znajdzie się czas również na degustację tego szlachetnego trunku.

Hawana to piękne miasto, warto zarezerwować sobie przynajmniej 2-3 dni na pobyt tutaj, aby zwiedzić najważniejsze miejsca. Jeśli jednak macie możliwość spędzenia tutaj więcej czasu, gorąco zachęcamy, ponieważ to miasto zasługujące, aby je odkryci i pokochać.