Jeśli marzymy o podróży do Wietnamu nie możemy w żadnym wypadku pominąć tego miejsca! Zatoka Ha Long Bay, inaczej zwana Zatoką Lądującego Smoka jest przepiękną zatoką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zielona woda i otaczające ze wszą wapienne skały przysporzą każdego o szybsze bicie serca.

Położenie

Zatoka znajduje się w północnej części Wientamu. Jest odnogą Zatoki Tonkińskiej i leży w pobliżu miasta Ha Long. Ha Long Bay zajmuje powierzchnię ponad 1500 kilometrów kwadratowych i 120 kilometrów linii brzegowej. W zatoce znajduje się około 1900 wysp oraz wysepek. Są to w przeważającej mierze wapienne słupy, które wystają spod wody na różne wysokości. W wapieniach powstaje wiele jaskiń i grot. Skały te porośnięte są gęstą roślinnością.

Groty i jaskinie w skałach mają wielkie jaskinie oraz groty. Największa grota to Hang Dao Go. W jej wnętrzu znajdują się trzy duże komory, gdzie można zobaczyć wiele stalaktytów i stalagmitów.

W zatoce występują dwa ekosystemy. Pierwszym z nich jest ekosystem tropikalny charakteryzujący się wilgocią i zielonymi lasami. Drugi to ekosystem morski, przybrzeżny. Dzięki temu krajobraz zatoki jest przepiękny i wyjątkowy.

Nazewnictwo

Nazwy wysp często powstawały z interpretacji ich niepowtarzalnych kształtów. Wśród nich można znaleźć wyspę: „Słoń”, „Walki kogutów”, czy „Dach”. Największe z wysp znajdujących się w zatoce: Tuan Chau i Cat Ba są zamieszkałe przez ludzi. Są na nich umieszczone obiekty turystyczne, w tym hotele. W zatoce można znaleźć wiele pięknych plaż.

Ludność i styl życia

Zatokę zamieszkuje około 1600 mieszkańców. Znaczna większość mieszka w czterech rybackich wioskach. Rodziny utrzymują się przede wszystkim z połowów oraz upraw. W wodach zatoki występuje około 200 gatunków ryb i 450 gatunków mięczaków. Ludność żyje także z turystyki. Turyści mogą podczas zwiedzania skorzystać z rejsów łodzią po zatoce podziwiając jej piękne krajobrazy.

Legenda zatoki

Skąd nazwa zatoki jako Zatoka Lądującego Smoka? Legenda głosi, że gdy Wietnamczycy walczyli z najeźdźcą bogowie zesłali im rodzinę smoków, które pomogły obronić ludność. Smoki plując perłami utworzyły mur o który rozbijali się wrogowie. Po wygranej walce smoki zostały na naszej planecie, a miejsce gdzie wylądowała matka smoczej rodziny nazwano właśnie Ha Long Bay.