Hanoi to stolica Wietnamu i drugie pod względem wielkości miasto w tym kraju. Większe od niego jest tylko Ho Chi Minh znane niegdyś pod nazwa Sajgon. Hanoi to dla wielu turystów pierwsze zetknięcie z Wietnamem. I często – miejsce, dzięki któremu od pierwszego wejrzenia zakochują się w tym azjatyckim państwie. Ogromne wrażenie robi historia Hanoi sięgająca 200 lat przed naszą erą. To właśnie wtedy powstała cytadela Cổ Loa, będąca stolicą starożytnego państwa Âu Lạc – jednej z historycznych form państwowości wietnamskiej.

W Hanoi wyraźnie widać fascynującą mieszankę kultur i bogata historię tego terenu. Szczególnie interesująca jest mieszanka azjatyckich tradycji i wpływów kolonialnych.

Co warto zobaczyć w Hanoi?

Stare Miasto to ciasny kwartał ulic i uliczek, gdzie zawsze jest głośno i tłoczno. Warto jednak tu zajrzeć, by poczuć atmosferę Hanoi. Nieco na uboczu znajdziemy sporo klimatycznych restauracji i kawiarni, z których możemy obserwować życie wietnamskiej ulicy.

Ruiny Cổ Loa znajdują się obecnie kilkanaście kilometrów od współczesnego miasta, ale to punkt obowiązkowy pobytu w Hanoi. Ruiny znajdują się wśród wzgórz, które stanowiły naturalną obronę dla fortyfikacji. Z cytadelą wiążą się liczne legendy, między innymi ta o magicznej kuszy do walki ze złymi duchami, która wykonano z pazura żółwia. Na terenie ruin znajdują się stanowiska archeologiczne. Odkryto tam między innymi przedmioty związane z starożytna kultura z epoki brązu.

Pagoda na Jednej Kolumnie została zbudowana w 1049 roku. Cesarz Lý Thái Tông we snie zobaczył dziecko na kwiecie lotosu, co miało zwiastować narodziny potomka. Dlatego to właśnie kwiat lotosu stał się inspiracją do projektu świątyni. Niestety, to, co oglądamy obecnie w Hanoi jest jedynie repliką, oryginał został zniszczony podczas wojny w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Świątynia Literatury była miejscem, które wybudowano w 1070 roku z przeznaczeniem na miejsce kształcenia urzędników. Miała to być edukacja zgodna z zasadami konfucjanizmu. Kompleks świątynny utrzymany jest w stylu chińskim.
Cytadela Cesarska została zbudowana w VIII w. n.e. Była pałacem władz cesarstwa. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne Armii Wietnamskiej.

Mauzoleum Hồ Chí Minha nie jest budowla starą, bo prace nad nią rozpoczęły się w 1973 roku. Jednak warto tam zajrzeć, by zobaczyć zwykle skrywane przed turystami komunistyczne oblicze Wietnamu. W mauzoleum spoczywa twórca Demokratycznej Republiki Wietnamu. Otaczany jest w Wietnamie państwowym kultem, dlatego turyści chcący zwiedzić mauzoleum musza dostosować się do surowych reguł określających stosowny strój (w pełni zakryte ręce i nogi) i zachowanie (powaga i cisza). Nie wolno też w środku mauzoleum wykonywać zdjęć. Przed wizytą w Hanoi warto sprawdzić, czy obiekt jest czynny – przez dwa miesiące w roku ciało wietnamskiego przywódcy poddawane jest w Moskwie zabiegom konserwującym.

Jezioro Hoan Kiem do 2016 roku zamieszkiwane było przez ostatniego żółwia, którego uznawano za okaz żyjący od czasów starożytnych. Żółw to zwierzę wyjątkowo ważne w wietnamskiej mitologii. Ciało tego gada ma więc zostać spreparowane i wystawione w muzeum. Nawet bez żółwi jezioro w Hanoi i otaczający je park to miejsce, gdzie warto zajrzeć. Szczególnie wieczorami kwitnie tu życie – mieszkańcy ćwiczą i tańczą. Atrakcją jest Świątynia Ngoc Son, do której można dostać się przez Most Wschodzącego Słońca, wieczorami podświetlany na czerwono.

Nad jeziorem znajduje się też teatr prezentujący unikalną wietnamską sztukę – przedstawienia lalkarskie na wodzie. Przedstawienia Thang Long Water Puppet Theater to niezapomniane doświadczenie. Jednym z jego elementów jest muzyka wykonywana na żywo przy użyciu tradycyjnych wietnamskich instrumentów.

Wietnamskie Muzeum Kobiet to miejsce, gdzie można dowiedzieć się wiele o tym, jak wyglądało życie kobiet w dawnym Wietnamie. To tez pretekst do opowieści o tradycjach, rdzennych kulturach i religiach tego kraju.