Zatoka ha Long to jedna z największych atrakcji Wietnamu i obowiązkowy punkt wycieczki do tego kraju. Położona jest w północnej części Wietnamu, około 160 km od stolicy kraju – Hanoi. To 1500 km² turkusowej, wodnej przestrzeni z licznymi skalistymi wyspami i wysepkami. Od 1994 roku Zatoka Ha Long znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, jeśli chce się poznać Wietnam.

Czego spodziewać się w Zatoce Ha Long?

Zatoka Ha Long położona jest u ujściu do Morza Południowochińskiego rzeki Bạch Đằng. To, co wyróżnia ten krajobraz to formy wapienne i liczne (jest ich blisko dwa tysiące) wyspy. W wapiennych skałach powszechnie występują tez groty i jaskinie. Ze względu na panujący w regionie klimat, występuje tu imponująca liczba gatunków zwierząt i roślin. W rejonie Ha Long odnotowano 1847 gatunków zwierząt, w tym antylopy czy makaki. Świat roślin jest nieco mniej zróżnicowany – występuje tu około 500 gatunków. Atrakcją są gatunki endemiczne żyjące w jaskiniach oraz bogata rafa koralowa.
Zatoka Ha Long to też miejsce o fascynującej historii.

Badania archeologiczne potwierdziły istnienie w tym miejscu starożytnej cywilizacji datowanej na 25 000 lat temu. Wykopaliska potwierdziły, że przed dziesięcioma tysiącami lat funkcjonowała tu kultura Hoà Bnh. Nie brakuje też artefaktów z okresu neolitu. To wszystko sprawia, że Zatoka Ha Long objęta jest szczególnym programem ochronnym, co niestety pogorszyło życie zamieszkujących ją ludzi. Populacja ta nie była duża, liczyła około 300 osób, z których większość stanowili rybacy mieszkający na tratwach i łodziach. Od kiedy zatoka jest obiektem z listy UNESCO zostali zmuszeni do opuszczenia miejsca dotychczasowego życia. Obecnie można już zobaczyć niewielu rybaków na ich tradycyjnych łodziach.

Rejs po Zatoce Ha Long

Najlepszą formą poznania zatoki Ha Long są dwudniowe rejsy po jej wodach. W tym czasie można dokładnie przyjrzeć się wapiennym formacjom skalnym, zajrzeć do jaskiń i odwiedzić kilka z wysp i wysepek. Punktem obowiązkowym wycieczki jest wizyta w jaskini Thien Cung Cave – niezwykle bogate ukształtowania skał są wyraźnie widoczne dzięki przemyślanym, kolorowym podświetleniom.

To, co najatrakcyjniejsze to jednak nocleg. Noc spędzona w luksusowej łodzi w stylu kolonialnym na pewno będzie niezapomnianym doświadczeniem. Podobnie jak obserwowanie słońca wschodzącego nad turkusowymi wodami zatoki. Te niezwykle chwile wzbogaci pyszne śniadanie ze świeżymi owocami morza. To oferta, na jaką chętnie decydują się nowożeńcy w podróży poślubnej. Romantyczny poranek na wodach Zatoki Ha Long to też idealny czas na niebanalne oświadczyny.

Podczas dwudniowego rejsu nie brakuje też innych atrakcji. Częstą propozycją jest pływanie kajakami lub łódkami połączone ze skokami do wody i możliwością zanurzenia się w czystych i ciepłych wodach zatoki. Często w programie rejsu są też rozrywki i animacje na pokładzie. Do popularniejszych należą warsztaty przyrządzania tradycyjnych dań kuchni wietnamskiej lub wycinania dekoracji ze świeżych owoców i warzyw, co w Wietnamie często stanowi integralny element serwowanych dań.
Na jakie jeszcze atrakcje można liczyć, zwiedzając Zatokę Ha Log? Na przykład na nocne łowienie kałamarnic. Uczestnicy wycieczek chętnie też korzystają z sesji tradycyjnej w Wietnamie gimnastyki tai-chi. W malowniczej scenerii zatoki ma ona szczególny urok. Warto jednak pamiętać, że rejsy mające najobfitszy program dodatkowy często… nie pozostawiają czasu na naprawdę dobre poznanie tego regionu. Dlatego warto niekiedy wybrać rejs tańszy, o mniej spektakularnych opisach, by mieć czas na niespieszne kontemplowanie krajobrazu i napawanie się egzotycznymi widokami.