Podróżując po Indonezji warto odwiedzić Sumatrę Północną. To tutaj, w otulinie dwóch wzniosłych wulkanów, położona jest miejscowość o dźwięcznej nazwie Berastagi.

Berastagi jest niewielką, malowniczo położoną pośród strzelistych stożków wulkanicznych miejscowością należącą do prowincji Sumatra Północna. Jest to nieduże miasteczko leżące w niedalekiej odległości od miasta Medan. Stąd też wynika jego popularność wśród kadańczyków i turystów przebywających w okolicy. Berastagi jest znana między innymi jako stacja górska oraz jako popularny punkt weekendowych wycieczek. Najlepiej wybrać się do Berastagi w czasie od maja do listopada. Można również zdecydować się na podróż tutaj w kwietniu lub grudniu.

Berastagi położone jest na wysokości około 1300 m n.p.m. Ze względu na tak wysokie w stosunku do innych rejonów Sumatry położenie panuje tutaj przyjemny, rześki klimat – co daje okazję na wytchnienie od okolicznych nizinnych upałów. Średnie temperatury wynoszą tu około 20 ºC, sprawiając, że region jest naprawdę przyjemny do zwiedzania i odpoczynku. Ze względu na łagodny i korzystny klimat, cały rejon Berastagi słynie z upraw warzyw, owoców i kwiatów. Nazwa tego górskiego miasteczka w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sklep z ryżem”. Jednak to nie ryż jest tutaj najpopularniejszą uprawą, lecz warzywa i owoce. Dzięki bogactwu lokalnych upraw, na targach i straganach w Berastagi można zjeść najdziwniejsze owoce świata. Z pewnością warto spróbować tu chociażby egzotycznej marakui (passion fruit) i świeżego salaku (snake fruit). Podobno nigdzie nie ma tak smacznych marakui, jak tutaj. Będąc w Berastagi z całą pewnością warto odwiedzić tamtejszy lokalny targ.

Okolice Berastagi do tej pory są siedzibą ludu plemienia Karo Batak. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do ich wiosek, by zobaczyć ich charakterystyczną architekturę i bliżej poznać lokalną kulturę. Wiosek jest kilka, są one porozrzucane w różnych kierunkach od samego Berastagi. Najsłynniejszą wioską Karo Batak jest Lingga. Popularne i z całą pewnością warte uwagi są również Pecaren, Cinkes, Dokan, Barusjahe i Juhar.

Miasteczko położone jest w otulinie kilku zapierających dech w piersiach wulkanów. Najwyższe z nich to Gunung Sibayak (o wysokości 2212 m) oraz Gunung Sibanung (liczący 2460 m). Pomimo, iż cały region jest górzysty, widok tak potężnych wulkanów robi naprawdę spore wrażenie. Żądni wrażeń podróżnicy często próbują swoich sił przy wspinaczce na zbocza wulkaniczne. Przebywanie w Berastagi z pewnością dostarczy wielu wrażeń – przebudzony w 2010 roku wulkan Gunung Sinabung nadal wypluwa kurz, pył i lawę. Natomiast wulkan Gunung Sibayak został zakwalifikowany od roku 1881 jako wygasły. Zarówno Sibayag, jak i Gunung Sinabung należą do najłatwiej zdobywalnych wulkanów na całej Sumatrze.

Aby dotrzeć na wulkan Sibayak jak najkrótszą trasą należy rozpocząć spacer w centrum miasteczka, skąd wędrówka na wulkan będzie trwała trzy godziny. Można też wybrać znacznie ciekawszą drogę wiodącą przez dżunglę – w tym przypadku należy przygotować się na trekking trwający pięć godzin.

Na zboczach wulkanu Sibayak znajdują się naturalne gorące źródła. W okolicy wulkanu można też podziwiać całe mnóstwo widowiskowych wodospadów. Niektóre z nich są naprawdę imponujące – jednym z większych wodospadów jest na przykład Sipiso-Piso, którego wysokość wynosi ponad 120 metrów!