A gdyby tak połączyć wyprawę do Afryki z trekkingiem po górach? Dla tych, którym marzy się wspinaczka krętymi szlakami i napawanie się niezwykłymi widokami afrykańskiej przyrody, wyprawa w Góry Smocze będzie idealną formą spędzenia urlopu.
Góry Smocze to rozległy masyw górski. Rozciągają się na granicy Lesotho i Republiki Południowej Afryki. To aż 1000 km długości, a na tym obszarze – liczne szlaki, parki i rezerwaty. Dzięki zróżnicowanej trudności podejść góry Smocze mogą być atrakcyjne zarówno dla początkujących turystów, jak i dla wytrawnych podróżników z dużym doświadczeniem w górach. Wyprawa w Góry Smocze to szansa, by z bliska obcować z afrykańską przyrodą.

W zależności od tego, jak długim czasem dysponujemy, możemy zdecydować się na krótkie wycieczki lub wielodniowy trekking. Szlaki w Górach Smoczych są tak zaplanowane, że bez trudu zaprojektujemy mało czasochłonne wypady idealne dla tych, którzy chcą raczej napawać się krajobrazem i przyrodą niż zmęczyć się wspinaczką.

Atrakcje gór smoczych
Różnorodna przyroda Gór smoczych objęta jest różnymi formami ochrony. W 2001 roku na terenie tego masywu górskiego utworzono Transgraniczny Obszar Ochrony Przyrody Maloti-Drakensberg. Część tego obszaru została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem Gór Smoczych jest Thabana Ntlenyana – szczyt ten sięga 3482 m n.p.m. Dopiero w 1951 roku został zdobyty po raz pierwszy. Do dziś wspinaczka na tę górę jest jedną z największych atrakcji wyprawy w Góry Smocze.

Na szczególną uwagę zasługuje też Rezerwat Giant’s Castle. To miejsce, gdzie żyją i są objęte ochroną antylopy elandu. Atrakcją tutejszej fauny są także drapieżne ptaki, w tym zagrożony wyginięciem orłosęp brodaty, orzeł czarny, sęp przylądkowy i raróg górski.

Sztuka Buszmenów to cel wielu wypraw w Górach Smoczych. Najsłynniejszym miejscem, gdzie można ją podziwiać jest Battle Całe. To płyta z piaskowca ozdobiona dziełami sztuki rdzennych mieszkańców. Bohaterami rysunków są antylopy elandu, a także oryginalne, fantastyczne stworzenia będące pół-ludźmi, pół-antylopami. Z naskalnych dzieł sztuki dowiemy się też, jak polowali Buszmeni – uwieczniono sylwetkę z łukiem oraz włócznią. Warto pamiętać, że wstęp na teren Battle Cave jest możliwy wyłącznie z przewodnikiem – teren jest ogrodzony w trosce o zachowanie tych unikalnych dzieł.

Amfiteatr to skały bazaltowe, których łańcuch przypomina kształtem właśnie amfiteatr. Mają one ponad kilometr wysokości i cztery kilometry długości. To jedno z najciekawszych miejsc w Górach Smoczych.

Wodospad Tugela – malownicze miejsce, gdzie woda spada z blisko kilometrowej wysokości – z gór tworzących Amfiteatr. Pięć kaskad sprawia, że przewalające się masy spienionej wody wyglądają naprawdę imponująco.

Miejsce pojmania Winstona Churchilla. Punkt ten oznaczony jest tablicą z inskrypcją: Tablica ta znajduje się w miejscu, w którym został zniszczony pociąg pancerny i został pojmany Winston Churchill przez Burskie siły. 15.10.1899

Jaskinie w Górach Smoczych to nie tylko interesujące obiekty do oglądania, ale też… miejsca noclegowe. Wielu podróżników podczas kilkudniowych trekkingów rezygnuje z zabierania i rozstawiania namiotów, wybierając właśnie nocowanie w jaskiniach. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda! Uwaga: przed podjęciem decyzji o takiej formie noclegu, warto sprawdzić spisy jaskiń polecanych przez podróżników a także ich dokładną lokalizację.

Choć wiele szlaków Gór Smoczych nie wymaga znakomitej kondycji i umiejętności, także tu obowiązuje zasada: lepiej nie doszacować swoich możliwości i czasu dotarcia na nocleg niż je przeszacować. W razie jakichkolwiek trudności z pomocą chętnie przyjdą nam inni podróżnicy – Góry Smocze są bardzo popularne wśród plecakowiczów, a popularniejsze szlaki należą do uczęszczanych.