Półwysep Jukatan to jeden z chętniej odwiedzanych regionów Meksyku, głównie ze względu na przepiękne krajobrazy, dobre warunki pogodowe niemal przez cały rok oraz wyjątkowe atrakcje historyczne. Na Jukatanie znajdziemy bowiem ruiny starożytnego imperium Majów – m. in. najsławniejszy i największy prekolumbijski kompleks Chichen Itza oraz obserwatorium astronomiczne El Caracol. Z tego powodu na Jukatan często mówi się Riwiera Majów. Prócz stanowisk archeologicznych, na Jukatanie leży miasto Cancun, które może się pochwalić najbardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Dzisiaj opowiemy więcej o Jukatanie i miejscach, które warto tam zobaczyć. Zapraszamy do lektury!

Historia Jukatanu
Historia półwyspu Jukatan zaczyna się już 2500 lat przed naszą erą, kiedy starożytne ludy Majów zaczęły się tu osiedlać. Majowie bardzo szybko wybudowali na tym obszarze kilka dynamicznie rozwijających się miast. Nie obyło się bez wojen, bo prócz Majów terenami dzisiejszego Jukatanu zainteresowały się również ludy Tolekow i Chichen Itza, ale ostatecznie aż do XIII wieku naszej ery Majowie rozwijali swoje imperium. Pozostałości po ich wspaniałych budowlach zachowały się do dziś, ale o tym wspomnimy w dalszej części tego artykułu. Początek XVI wieku oznaczał dla Jukatanu podbój przez Hiszpanów, którzy przyczynili się do wymarcia rdzennych mieszkańców – wraz z Hiszpanami przybyły także choroby z nowego świata, które zdziesiątkowały Majów. W XIX wieku Jukatan ogłosił swoją niezależność od Hiszpanii, jednak nie brał udziału w walkach o niepodległość Meksyku. Wkrótce później powstała Federacyjna Republika Jukatanu, a władzę przejął słynny prezydent i bohater narodowy Meksyku, Benito Juarez. Następne lata oznaczały kolejne przełomowe momenty (m. in. imigrację koreańską), w wyniku czego Jukatan stracił ponad 1/3 pierwotnych terenów. W XX wieku półwysep odżył i prowadził handel z USA i Kanadą, przy czym został uznany jako świetne miejsce na wakacje. I tak obecnie, Jukatan jest najchętniej odwiedzanym regionem Meksyku.

Regiony w obrębie Jukatanu i w jakim języku mówią mieszkańcy?
Półwysep jest ogromny, dlatego bardzo szybko wyodrębniło się kilka głównych punktów łączących cały Jukatan. W Jukatanie Zachodnim narodziła się cywilizacja Majów, ogólnie jest najmniej zamieszkałym pod względem ludności terenem. Znajdziemy tu dużo urokliwych miasteczek i miast otoczonych lasami tropikalnymi, w których są stanowiska archeologiczne i wciąż wiele starożytnych śladów do odkrycia. Jukatan Północy obfituje w piaszczyste plaże, jaskinie i wyżyny, a poza tym oferuje dużo infrastruktury turystycznej. Chociaż i tak żadne miasto nie przebije Cancun, głównego kurortu oraz Riwiery Majów, czyli największych stanowisk archeologicznych i zachowanych struktur po antycznym imperium. W jakim języku mówią mieszkańcy Jukatanu? Powszechnie panuje opinia, że w Meksyku każdy zna hiszpański, jednak to stwierdzenie rzucone nieco na wyrost. Na Jukatanie, a w szczególności w mniej uczęszczanych przez turystach miastach i miasteczkach, duża część mieszkańców mówi w języku yucatec maya, który wywodzi się od starożytnych ludów. Wg danych prawie milion ludzi zna ten język, chociaż współcześnie wymieszał się on z hiszpańskim. W Cancun nie będziemy mieć problemów z porozumieniem się po angielsku.

Kuchnia Jukatanu
Jak można zauważyć, Jukatan przez lata swojego istnienia nieco izolował się od Meksyku, dlatego kuchnia jukatańska jest nieco inna niż ogólnie rozumiana kuchnia meksykańska. Królują tu odtworzone dania majańskie, takie jak np. „poc chuc”, czyli grillowana wieprzowina po mayańsku, „salbutes” i „panuchos”, czyli gotowane tortille z kurczakiem lub indykiem i dodatkiem sałaty oraz świeżych warzyw lub smażone tortille wypełnione czarną fasolą – te dwie potrawy są dużo bardziej łagodne niż ostre meksykańskie tortille! Turyści kochają także zupę o smaku limonki, marynowaną wieprzowinę i gulasz z indyka gotowany z pastą z chili. Na Jukatanie występuje kilkanaście gatunków najostrzejszych papryczek świata.

Flamingi i dżungle
Jukatan otoczony jest wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, a pogoda jest bardzo sprzyjająca właściwie przez cały rok. To świetne warunki to rozwoju bujnej fauny i flory. Najbardziej znanym ptakiem Jukatanu są różowe flamingi, które przybywają na kilka plaż na okres godowy. Oczywiście flamingi są objęte ścisłą ochroną, a polują na nie jedynie fotografowie. Plaże, na których przebywają flamingi są częścią parku narodowego, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na kupienie biletu.