Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy raj na Ziemi – wybierz się w podróż na niewielką indonezyjską wysepkę o dźwięcznej nazwie Pulau Weh. Nazwa tej maleńkiej, kameralnej wyspy wzięła się od jej położenia: w dosłownym tłumaczeniu słowo „weh” oznacza „oddalenie się” lub „dal”. Wyspa położona jest na Morzu Andamańskim, u północnego wybrzeża Sumatry. Administracyjnie Pulau Weh przynależy do okręgu specjalnego Aceh. Jest to najbardziej wysunięta na zachód część Indonezji. Na Pulau Weh można dostać się promem z Banda Aceh. Czas przeprawy trwa od jednej do trzech godzin, w zależności od możliwości łodzi, którą będziemy się przeprawiać.

 

Powierzchnia Pulau Weh to zaledwie 153 km2. Sprawia to, że wyspa jest fantastycznym miejscem do eksploracji i zwiedzania – można ją bez problemu objechać w kilka godzin. Można też wybrać się na pieszą wycieczkę na jedną z plaż lub pospacerować w innej części wyspy. Turyści najchętniej wybierają plażę Iboih lub Gapang. Na wyspie żyje około 30 tysięcy lokalnych mieszkańców. Głównym i właściwie jedynym miastem Pulau Weh jest Sabang.

 

Pulau Weh jest miejscem, gdzie góry łączą się z morzem – a to za sprawą jej górzystego krajobrazu. Najwyższe wzniesienia sięgają 670 m n.p.m. Ta różnorodność i bogactwo przyrodnicze sprawiają, że wyspa jest miejscem chętnie odwiedzanym przez podróżników. Do największych atrakcji wyspy należą idealne warunki do nurkowania. Wokół Pulau Weh rozpościerają się wspaniałe rafy koralowe, które bez problemu można podziwiać po odbyciu krótkiego kursu nurkowania. Okoliczna rafa jest praktycznie dziewicza. Jest ona bardzo różnorodna i dobrze zachowana. Sprawia to, że wody wokół Pulau Weh są jednymi z najlepszych na świecie jeśli chodzi o nurkowanie. W obrębie rafy można podziwiać ogromne kaniony, wspaniałe koralowce, olbrzymie głazy oraz podwodne szczyty skalne. Warto udać się także do specjalnie wydzielonych miejsc, gdzie można zobaczyć szczególny podwodny widok – jak na przykład wraki okrętów z II wojny światowej. W pobliżu wyspy jest wydzielonych kilkanaście godnych polecenia miejsc do nurkowania. Nurkując w pobliżu Pulau Weh można zobaczyć też wiele egzotycznych zwierząt morskich: między innymi rekiny wielorybie (na szczęście żywią się planktonem, dlatego dla ludzi są niegroźne), manty, stada delfinów (największe z nich liczą nawet kilkaset osobników!), żółwie morskie oraz wiele, wiele innych niespotykanych nigdzie indziej stworzeń.

 

Tereny w głębi wyspy porośnięte są gęstą roślinnością. Z racji panującego tutaj klimatu, jest to prawdziwa dżungla. Warto wybrać się na spacer krętymi ścieżkami leśnymi lub – jeśli ma się ochotę na większą aktywność fizyczną – na intensywniejszy trekking. Przyroda jest tutaj tak zróżnicowana, że z pewnością każdy odnajdzie tu coś dla siebie.

 

W niedalekiej odległości od miejscowości Jaboi znajduje się imponujący wulkan Gugung Merapi. Wulka jest obecnie częściowo wygasły, a częściowo aktywny. Niekiedy, patrząc w stronę Gugung Merapi, można zaobserwować tlące się kłęby dymu i wyziewy wydobywające się z krateru. W zagłębieniu na szczytowej części wulkanu wytworzyły się naturalne gorące źródła.

 

Przebywając na Pulau Weh można zobaczyć oryginalne, tradycyjne rękodzieło wykonywane przez lokalnych twórców. Ręcznie robiona biżuteria czy ozdoby wytwarzane z palmy kokosowej z pewnością zachwycą niejednego konesera pięknych drobiazgów. Może właśnie jakaś drobnostka, kupiona od jednego z nich, okaże się nieszablonową pamiątką z podróży? Wiele turystów jako charakterystyczną pamiątkę z rejonu Aceh przywozi również tradycyjny sztylet, nazywany tutaj rencong.

 

Na Pulau Weh najlepiej wybrać się w terminie od maja do listopada. W pozostałych miesiącach trwa tutaj pora deszczowa. Plusem pory deszczowej jest za to fakt, iż wtedy właśnie istnieje największe prawdopodobieństwo napotkania w tutejszych wodach wspaniałych rekinów wielorybich.