Wyspy Gili to grupa kilku maleńkich wysp w Indonezji o łącznej powierzchni 15 km2. Wysepki Gili przynależą do prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie i leżą na Morzu Balijskim. Pomimo, iż wyspy są naprawdę niewielkie, to można na nie z łatwością dotrzeć – Gili położone są zaledwie 20 minut od wulkanicznej wyspy Lombok. Miejsowa ludność wyspy wyznaje islam, dlatego w ciągu dnia można pięć razy dziennie usłyszeć nawoływania do modlitwy.

Do wysp Gili należą: Gili Trawangan, Gili Air oraz Gili Meno. Są to trzy kameralne wysepki, stanowiące prawdziwy skrawek raju. Są one maleńkie, niezwykle urokliwe i – w przeciwieństwie do popularnego (i niedalekiego) Bali – pozbawione podróżniczego zgiełku i masy turystów. Wyspy Gili są popularnym miejscem na plażowy wypoczynek ukochanym zwłaszcza przez turystów budżetowych. Jest to rejon naprawdę godny uwagi i wart odwiedzenia – jako jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Indonezji. Znawcy południowo-wschodniej Azji twierdzą, że na Gili można poczuć trochę klimat Tajlandii sprzed dwudziestu lat – zwłaszcza, jeśli chodzi o ich wygląd.

Na Gili najlepiej wybrać się w terminie od kwietnia do października. Dobrą alternatywą będzie również wycieczka w marcu lub listopadzie.
Przebywając na Gili można rzeczywiście poczuć, że jest się na wyspie (czego nie czuje się w tak bezpośredni sposób przebywając na przykład na o wiele większym Bali czy Lomboku). Wyspy są naprawdę maleńkie – każdą z nich można obejść pieszo w ciągu 2 – 3 godzin (a wszystko to idąc plażą!). Na wyspach nie ma żadnych samochodów ani motocykli. Jedynym środkiem transportu jest tutaj cidomo, czyli specyficzny rodzaj bryczki konnej.

Można tu zaznać prawdziwego raju na ziemi: czy to relaksując się na białym piasku niezwykłych plaż, czy to zanurzając się w turkusowej, krystalicznie czystej i zawsze ciepłej wodzie Morza Balijskiego, czy to uprawiając snorkeling i podziwiając podwodną rafę koralową. Nurkując w morzu można zobaczyć dziesiątki najróżniejszych kolorowych rybek. Przy odrobinie szczęścia uda się spotkać żółwie morskie. A jeśli będzie się miało więcej szczęścia, można nawet zobaczyć manty, dostojnie unoszące się w spokojnych wodach opływających wyspy.

Na gili znajduje się spora ilość kameralnych domków do wynajęcia tuż przy plaży oraz luksusowych resortów. Na Gili można zakosztować lokalnych specjałów w wielu maleńkich, klimatycznych barach i małych restauracjach. Najpopularniejszym daniem są tutaj potrawy ze świeżych owoców morza, pochodzących z lokalnych połowów. Na Gili jest kilka wypożyczalni rowerów, centrów nurkowych (gdzie można zrobić na miejscu kurs nurkowania) oraz wiele miejsc do imprezowania. Znajdują się tutaj nawet kafejki internetowe. Jest to też raj dla miłośników bardziej relaksujących dźwięków – wieczorem, gdy zajdzie słońce, z lokalnych restauracji zaczyna rozbrzmiewać muzyka, a pod gołym niebem, na białym piasku rajskiej plaży, zaczynają gromadzić się podróżnicy z najróżniejszych zakątków świata, aby, przy spokojnej muzyce, wspólnie kontemplować mistyczne piękno Oceanu Indyjskiego.

Największą spośród trzech wysp jest Gili Trawangan. Odwiedza ją największa ilość turystów, a wyspa znana jest jako najbardziej imprezowa i najgłośniejsza; jest tutaj też najdrożej. Znajduje się na niej mnóstwo barów, dyskotek oraz miejsc do zabawy. Na Giri Trawangan znajduje się również jedyny w okolicy niewielki punkt pomocy medycznej.

Najbliżej wyspy Lombok położona jest Gili Air. Znajduje się tutaj najbujniejsza roślinność. Zamieszkuje ją największa ilość lokalnych mieszkańców. Najładniejsze plaże położone są po zachodniej stronie wyspy.

Najmniejszą ze wszystkich wysp jest Gili Meno. Jest położona pomiędzy pozostałymi dwoma wyspami. Jest tutaj zdecydowanie najciszej i najspokojniej. Prawie zupełnie nie ma tutaj życia nocnego, dyskotek i barów. Za to można tu odnaleźć najpiękniejsze plaże. Położone są na zachodzie wyspy. W pobliżu Gili Meno można też znaleźć najlepsze miejsca do nurkowania.