Indonezja to wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, co gwarantuje niesamowite krajobrazy. Jest to również największy kraj wyspiarski na świecie z ponad siedemnastoma tysiącami wysp, z czego tyko niecała połowa jest zamieszkała. Reszta to archipelagi dzikiej przyrody, której nie przeszkadza stała obecność człowieka. Trudno nudzić się w takim miejscu, tym bardziej, że bogactwu naturalnemu odpowiada bogactwo kulturalne. Ludność Indonezji jest bardzo zróżnicowana, o czym świadczy fakt, że występuje tu aż 300 grup etnicznych, z czego 250 posługuje się odrębnymi językami, posiada swoje własne wierzenia i tradycje. Do tego wszystkiego trzeba dodać fakt, że Indonezja jest krajem, którego nie pochłonął jeszcze przemysł turystyczny i to właśnie tutaj możemy doświadczyć tego, czym jest prawdziwe podróżowanie. Gotowy na przygodę? Ruszamy do Indonezji!

Jeśli dość masz wylegiwania się na betonowych kurortach, które tak samo jak w Egipcie mogłyby leżeć w Kołobrzegu, to pora na autentyczną wyprawę. Z Planet Escape poznasz prawdziwy smak przygody i wreszcie poczujesz się jak podróżnik, a nie kolejny masowy turysta. W Indonezji przemierzysz mało utarte szlaki, na których spotkasz niesamowite zwierzęta, fantastyczne widoki i przyjaznych ludzi, chętnie prezentujących swoją niezwykła kulturę. Jeśli po długich spacerach przyjdzie chęć na odpoczynek, będziesz mógł zrelaksować się na jednej z wielu rajskich plaż, na której nie zalegają tłumy plażowiczów, tylko bieli się miękki piasek. Co jeszcze oferuje Indonezja?

Skarby dzikiej natury – Sumatra


Jeśli kochasz wakacje z dala od turystycznych tłumów w otoczeniu drzew i zwierząt, będziesz zachwycony Sumatrą. Jest to szósta pod względem powierzchni wyspa świata, słynąca z niezwykłej różnorodności roślin i zwierząt. Znajdziesz tu wszystko – wulkany, liczne parki narodowe, jeziora, tętniącą życiem dżunglę oraz liczne wysepki. To tutaj będziesz mógł podziwiać żyjące wolno orangutany, a miłośnicy innych gatunków zwierząt zobaczą z bliska słonie, nosorożce, krokodyle, niedźwiedzie, tygrysy oraz gibbony. Wyprawa do dżungli zostanie dostosowana do możliwości podróżników – mogą być to całe dwa dni lub lekki, rodzinny trekking. Tak czy inaczej, zobaczysz fantastyczny ekosystem, który zachwyci cię własną melodią, feerią barw i zapachów oraz mistyczną aurą, wielowiekowej natury. Nad magicznym jeziorem Toba, w otoczeniu wulkanów, poznasz mistyczny lud Bataków, który do 1905 r. uprawiał kanibalizm. Bez obaw, to nie wyprawa do jądra ciemności, ponieważ od ponad wieku lud zmienił swoje zwyczaje i chętnie zapoznaje przyjezdnych ze swoją przeszłością, jak i aktualną tradycją. Całości niesamowitej wyprawy dopełni spektakularny zachód słońca, który obejrzysz ze szczytu wulkanu. 

Niesamowite zakątki Jawy

Jawa to jedna z większych indonezyjskich wysp, na których położona jest stolica kraju Dżakarta. Wyspa ta jest pełna mistycznych świątyń i gorących wulkanów, a przygodę na niej warto rozpocząć od zwiedzania Yogyakarty, czyli kolebki i kulturowej stolicy Jawy. To właśnie tutaj znajduje się buddyjska świątynia Borobudur, tak zwana „świątynia-wzgórze”, w której usytuowany jest pomnik Buddy w medytacyjnej pozie. Według lokalnych legend przynosi on szczęście strudzonym pielgrzymom. Otóż mieszkańcy twierdzą, że kobiety powinny złapać Buddę za piętę, a mężczyźni za palca, aby w ten sposób zapewnić sobie jego szczególne błogosławieństwo. Po wspięciu się na piramidalną konstrukcję świątyni, zasmakujesz w przepysznej, jawajskiej kuchni ulicznej. Kolejnym niesamowitym zabytkiem, który trzeba zobaczyć jest tajemnicza świątynia Prambanan, której pozostałości przypominają o świetności kultury hinduistycznej w IX w. Jawa jest też idealnym miejscem do poszukiwania dziewiczych plaż i różnych bezludnych wysepek. Miłośnicy nurkowania wśród rafy koralowej oraz surfowania będą w raju! 

Tętniące życiem Bali

Pora zapoznać się z kulturalną stolicą Indonezji – Bali. To właśnie tutaj możesz w pełni poznać indonezyjskiego ducha. Wyspa ta znana jest w świecie z oryginalnego, charakterystycznego folkloru, architektury, rzeźby, malarstwa oraz muzyki i tańca. Sztuka balijska znajduje się pod wpływem sztuki hinduskiej, co oznacza, że charakteryzuje się bogatą roślinną i fantastyczną ornamentyką. Poza tym zobaczysz wspaniale tarasy ryżowe, plantację kawy, wioskę Penglipuran i świątynię Kehen. Bali zapozna Cię z kulinarnymi rozkoszami, z dawnymi tradycjami i wspaniałymi zabytkami.