Kuba to malownicze miejsce będące od dawna celem turystycznych wycieczek. Bezapelacyjnie warto ja odwiedzić ze względu na jej bogata historię oraz niesamowitą, nieco dla nas egzotyczna kulturę.

Klimatyczny Trinidad

To przepiękne, małe miasteczko, które warto odwiedzić, aby poczuć niesamowity klimat panujący na wyspie. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centralnym punktem Trinidadu jest plac Plaza Mayor, otoczony ogrodami i skupiający w sobie wiele zabytków miasta. Znajduje się tutaj kościół oraz klasztor świętego Franciszka. Poza tym znajdziecie tu liczne muzea i galerie. Warto odwiedzić także Pałac Cantero, który w czasach swej świetności pełnił funkcję rezydencji magnackiej. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Miejskie.

Odwiedzając Trinidad koniecznie wstąpcie do jednaj z wielu knajpek, aby skosztować jednego z lokalnych drinków, czyli Canchanchara, tworzonego na bazie rumu z dodatkiem miodu i soku z cytryny. Tutejsze restauracje na pewno zrobią na Was wrażenie. Wchodzi się do nich przez domy, a mieszczą się one na uroczych patio i na tarasach, zapewniając przepiękne widoki na okolicę.

Ponadto warto wybrać się na prawdziwie rajską plażę Playa Ancon. Jej prawdziwa zaletą jest to, iż oprócz odcinków komercyjnych posiada też zupełnie dzikie miejsca, idealne na zaszycie się w cieniu palm i rozkoszowanie ciszą i spokojem.

Pinar del Río

Koniecznie powinniście obejrzeć to piękne miasteczko. Jest ono jednym z najpóźniej założonych miast założonych przez Hiszpanów. Przez lata było kubańską stolicą cygar, dopóki nie zostało zdetronizowane przez Hawanę. Obecnie wciąż produjuje się tutaj cygara i wokół miasteczka znajduje się wiele plantacji tytoniu, które warto zwiedzić.  Za główną atrakcję uznaje się Fábrica de Tabacos Francisco Donatíen, czyli fabrykę produkującą cygara. W trakcie zwiedzania możecie zwiedzić halę produkcyjną a także miejsce metkowania i pakowania produktów. Jeżeli pragniecie zakupić cygara tutaj na miejscu polecamy znajdujący się nieopodal Casa del Habano.

Będąc w Pinar del Río nie można nie odwiedzić Casa Garay Fábrica de Guayabitas del Pinar. To miejsce produkcji słynnego alkoholowego trunku o rozpoznawanej na świecie nazwie Guayabita del Pinar.

Zachecamy Was również do odwiedzenia Teatro Milanés, zbudowanego w XIX wieku. W dzień stanowi on atrakcję turystyczna i jest dostępny dla zwiedzających, zaś wieczorami scene zapełniają artyści i można obejrzeć tu zarówno sztuki teatralne jak i posłuchać koncertów.

Cienfuegos i powiew europejskości

Cienfuegos często jest określane mianem najbardziej europejskiego miasta Kuby. Wynika to prawdopodobnie z jego nieco odmiennej historii, ponieważ zostało założone nie przez Hiszpanów a przez Francuzów, przez co czasem nazywane jest Paryżem Kuby. Powstało ono na planie szachownicy i jest bardzo interesujące architektonicznie. Miejscem, które koniecznie powinniście odwiedzić jest Pallacio de Valle, będący dawniej rezydencja bogatej kupieckiej rodziny. Obecnie znajduje się tutaj bar i restauracja.  Zobaczycie tu również wiele domów w stylu luizjańskim będących efektem napływu ludności z terenów Luizjany.