Wybierz się w podróż pod stolicy północnej Tajlandii! To wspaniałe miasto wciąż jest niedocenianie przez turystów, którzy wybierają zatłoczone plaże i bardziej znany Bangkok, a tymczasem Chiang Mai ma bardzo wiele do zaoferowania. Jest to największy i najważniejszy ośrodek kulturalno-religijny na północy kraju. Miasto to słynie z przyjemnej atmosfery i wyjątkowo pięknej scenerii. Miasto wypełnione jest świątyniami, muzeami, bazarami, knajpkami i restauracjami. To jednak nie wszystko, ponieważ Chiang Mai skrywa o wiele więcej atrakcji.

Chiang Mai to największe miasto w północnej Tajlandii, które położone jest nad rzeką Ping. To właśnie tutaj znajdują się słynne XIII-XIV-wieczne świątynie. Miasto można podzielić na dwie części: stare miasto z ruinami wielu XIII–XIV-wiecznych watów, znajdujące się na zachodnim brzegu rzeki oraz na nowe miasto zlokalizowane na wschodnim brzegu. W okolicy można znaleźć setki świątyń buddyjskich tak więc nie dziwi fakt, że miasto zgłoszono na listę UNESCO. Jedną z atrakcji jest wycieczka na nocny targ z rękodziełem i lokalnym, przepysznym jedzeniem. Bardziej aktywni docenią trekkingi po okolicznych górach i odludnych wioskach. Co jeszcze skrywa w sobie Chiang Mai?

Magia buddyjskich świątyń

Jedną z największych atrakcji Chiang Mai są liczne świątynie, których jest tutaj ponad 300. Warto dodać, że wiele z nich zasługuje na miano najpiękniejszych zabytków w kraju, szczególnie Wat Phra Singh, Wat Phrathat Doi Suthep, czy Wat Chedi Luang. Wat Phra Singh to świątynia zbudowana za panowania Phayu w latach 1345–1355, gdzie znajduje się posąg Buddy Phra Singh, będący celem pielgrzymek. Posąg przywieziono do Tajlandii ze Sri Lanki w 1367 roku. Wat Chedi Luang to świątynia zbudowana przez króla Saena Muanga Ma w 1411 roku. Do 1475 roku znajdował się tutaj słynny posąg Szmaragdowego Buddy, który przeniesiono do świątyni Wat Phra Kaew w Bangkoku. W 1995 roku król Tajlandii podarował świątyni jadeitową replikę posągu Buddy. Wat Chedi Luang uchodziła za największą budowlą w dawnym Chiang Mai, ale czubek jej stupy został zniszczony wskutek trzęsienia ziemi lub ostrzału artyleryjskiego w 1775 roku. Na terenie świątyni znajduje się Lak Meuang, czyli filar miasta wzniesiony przez króla Magraia, który może być oglądany jedynie przez mężczyzn.

Miejskie życie

Bardzo popularnym sposobem na spędzenie czasu w Chiang Mai jest uczestnictwo w jednym z wielu kursów. Podróżnicy najczęściej chcą nauczyć się gotować tajskich potraw, tajskiego masażu, kick-boxingu lub poznać podstawy buddyzmu. Najlepszą okazją do zaopatrzenia się w pamiątki są liczne bazary, które funkcjonują również nocą. Są one bardzo efektowne, głośne, wesołe i nieźle zaopatrzone, ale trzeba się mocno targować, ponieważ spora liczba kupujących turystów znacznie zawyża ceny. Nie krępuj się jednak, ponieważ targowanie należy tutaj do lokalnego folkloru. Warto wspomnieć, że tutejsza nocna scena rozrywkowa należy do najlepszych w kraju. Wieczorem najlepiej udać się na nocny market, który jest czymś zupełnie typowym dla kultury tajskiej. Otóż kiedy temperatura spada i zapada zmrok, wszyscy chętniej spędzają czas na dworze. Tutejsi sprzedawcy wystawiają swoje produkty na długości ponad kilometra, na południu od starego miasta. Znajdziemy tutaj ciekawe pamiątki, barwne ubrania, pyszne jedzenie, a także możemy załapać się na występ lokalnej grupy tanecznej lub masaż stóp. Atrakcjami, które intensywnie przyciągają turystów są malowniczy nocny bazar oraz hucznie obchodzone festiwale, zwłaszcza Loy Krathong i Songkran. Idealne zakończenie idealnego dnia!

Coś dla aktywnych

Chiang Mai jest idealnym miejscem do rozpoczęcia treku w okoliczne góry oraz dżunglę. Bardzo dużo agencji turystycznych organizuje wyprawy w różnych wariantach, jedno lub wielo-dniowych. W czasie takiej wyprawy istnieje możliwość odwiedzenia mniejszości etnicznych. Podróżując przez górskie wioski można zapoznać się z życiem górskich plemion Akha, Lahu, Hmong, Mien, Karen i Lisu. Równie ciekawą opcją jest spływ tratwą po rwącej rzece. Około 35km za miastem, w San Kamphaeng, znajdziemy piękne, efektowne i warte odwiedzenia gorące źródła. Miasto stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do trekkingu w pobliskie góry. Dla tak spektakularnych widoków warto wybrać się na dłuższy spacer, w trakcie którego nasycimy wzrok świeżą zielenią dżungli.