Podróżowanie po świecie to również kosztowanie różnych smaków, produktów i potraw, jest to jeden z milszych sposobów na poznanie danej kultury i doświadczenie miejsca w którym się aktualnie przebywa, a nawet poznania w jakimś wymiarze filozofii życia w danym kraju. Nie bez powodu mówi się w Polsce, że „przez żołądek do serca”, kuchnia zbliża ludzi, a wspólny posiłek to wyjątkowy czas, w którym możemy się bliżej poznać i poczuć w swoim towarzystwie dobrze. Dzisiaj parę słów o miejscach egzotycznych i charakterystycznej kuchni nie znanej nam ale zdecydowania wartej poznania i spróbowania. Kuchnia Polinezji Francuskiej, Seszeli i Fidżi.

Kuchnia Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska obejmuje pięć archipelagów, do których przynależy ponad 150 wysp leżących na Oceanie Spokojnym. Jest to duża różnorodność, jednak w kuchni Polinezji czuć przede wszystkim duże wpływy francuskie. Na wyspach najczęściej jada się słodkie śniadania, na które składają się zazwyczaj bagietki, ciepłe, delikatne bułeczki, czy też croissanty. Jako dodatek zazwyczaj otrzymamy dżem, czekoladę lub słodki sos. Do picia czarna kawa z cukrem i sok pomarańczowy. Na ulicy często zjemy w Roulottes – czyli popularnych u nas Foodtrack’ach. A potrawy serwowane na wyspach Polinezji Francuskiej są przygotowywane ze świeżych i lokalnych składników, z dodatkiem egzotycznych przypraw. Najpopularniejsze są dania wykonane z owoców morza oraz ryb. Jednak jada się tu również kurczaki, wieprzowinę, bataty, ryż, warzywa i owoce – na przykład: banany, mango, papaje czy ananasy. W kuchni Polinezji Francuskiej często używa się mleczka kokosowego. Znajdziemy je w różnych potrawach, takich jak: zapiekanka z kurczaka, puree z papai czy wieprzowina z fafa. Oczywiście, na wyspach spróbujemy również najlepszych win.

Seszele – smakowita mieszanka smaków

Jeśli zastanawiacie się co zjeść na Seszelach, to musimy powiedzieć również kilka słów o kuchni kreolskiej. Odnosi się ona do kuchni charakterystycznej dla ludności kreolskiej, która zamieszkuje różne obszary świata. Kuchnia kreolska łączy w sobie wiele różnych wpływów, tak więc w daniach rozpoznamy zarówno smaki kuchni afrykańskiej, jak i hinduskiej i europejskiej. Na Seszelach do prawie każdego posiłku podaje się ryż. W kuchni kreolskiej gotuje się go na parze, przez co staje się delikatniejszy i tym samym łagodzi ostre smaki potraw. Turyści będący na Seszelach uwielbiają ryż smażony z dodatkiem owoców morza i sałatki oraz z sosem z mango. Do najbardziej popularnych dań kuchni kreolskiej należą te wykonane na bazie świeżych owoców morza, na przykład: smażone krewetki. Śniadania na Seszelach są jednak typowo francuskie – czyli słodkie.

Fidżi

Na wyspach Fidżi prawie połowa mieszkańców jest pochodzenia indyjskiego, stąd w kuchni Fidżi mocno odczujemy wpływy indyjskie. W ulicznych budkach nie zabraknie tutaj takich przysmaków jak: roti, samosów, czy też nanów. Mieszkańcy Fidżi w znakomity sposób połączyli wpływy kuchni hinduskiej, wykorzystując jej aromatyczne przyprawy takie jak: kurkumę, kardamon i kminek. Następnie połączyli je z lokalnymi tropikalnymi owocami, warzywami i owocami morza. Zachowując przy tym doskonały balans i równowagę. Bardzo popularnym przysmakiem na Fidżi jest kokoda. Jest to coś na kształt sałatki z surową rybą marynowaną w mleku kokosowym z cebulą, sokiem z cytryny, solą i chili. Sposób podania jest niezwykły, ponieważ dostaniemy ją podaną w muszli z orzecha kokosowego, posypaną świeżą kolendrą.