Dla wielu amatorów krajów Azji Południowo-Wschodniej, Kambodża to głównie Sieam Reap z kompleksem świątyń w Angkor, kraj street foodu i wiecznych imprez. Warto jednak zgłębić Kambodżę, objechać ją z wzdłuż i wszerz i odkryć, że można tu przeżyć zarówno fantastyczne przygody, jak i relaks na rajskich wyspach. Kambodża jest też świetnym kierunkiem dla osób, których interesuje historia i kultura. Co możecie odryć w Kambodży? Kiedy najlepiej tam pojechać? I nareszcie, co warto tam zobaczyć? Zapraszamy do lektury!

Sezon na Kambodżę, czyli kiedy pojechać w podróż, by wrócić zadowolonym
Planując urlop w egzotycznym miejscu zależy nam na tym, by zastało nas słońce i przyjemny klimat. W końcu Polska nie rozpieszcza nas pogodą nawet na progu lata, więc chcemy znaleźć się w miejscu bardziej sprzyjającym pogodowo. Kambodża, położona w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, a konkretnie nad ciepłą Zatoką Tajlandzką. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem. W Kambodży mamy do czynienia z klimatem wrotnikowo monsunowym z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku, porę suchą i deszczową. Pora sucha, czyli najlepszy czas na podróżowanie po kraju (ze względu na kiepski stan dróg, które stają się po prostu nieprzejezdne podczas pory deszczowej) trwa od listopada do marca. Przy czym lekko poza sezonem można wyruszyć do Kambodży także w październiku lub kwietniu. Pora deszczowa rozpoczyna się z początkiem maja, a leje tu do końca września.

Siem Reap, czyli punkt tranzytowy do wspaniałych miejsc
Miasto w północno-zachodniej Kambodży, zamieszkane przez około 200 tys. ludzi. Miasto położone jest nad rzeką o tej samej nazwie, w pobliżu jeziora Tonle Sap oraz słynnego kompleksu Angkor. Te dwa miejsca ściągają tu każdego roku setki tysięcy turystów, dzięki czemu można tu poznać wielu ciekawych ludzi. Powita nas tu typowa kambodżańska architektura, z wąskimi burkowanymi uliczkami, niskimi budynkami, targowiskami pod przykryciem, na których można kupić dosłownie wszystko, tanimi hotelami i restauracjami i miejscami stworzonymi wyłącznie pod bogatego turystę. W ostatnich latach do Siem Reap napłynęło sporo kambodżańskiej ludności, która postanowiła utrzymywać się z turystyki. Stąd bogata baza hotelowa i gastronomiczna. Warto uważać na przekręty, ponieważ biali są tu traktowani jak chodzące portfele – nie ma się czemu dziwić, skoro przeciętny Kambodżanin zarabia nie więcej niż 10 dolarów na miesiąc.

Angkor Wat i jezioro Tonle Sap
Miast Angkor to dziedzictwo, jakie pozostawili nam po sobie Czerwoni Khmerzy, żyjący w okresie od 802 do 1432 roku. Cały kompleks Angkor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i uważany jest za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Ile czasu potrzeba, by w pełni zachwycić się świątyniami? Niektórzy są zadowoleni już po jednym intensywnym dniu zwiedzania, inni przyjeżdżają tu na 3 dni. Jedno jest pewne, lepiej zastanowić się nad tym wcześniej, ponieważ kilka lat temu władze Angkoru drastycznie podniosły ceny biletów. Najsłynniejsze miejsca w starożytnym mieście do Angkor Wat oraz Thom. Angkor Wat została zbudowana w XII wieku przez Surjawarmana II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym, jako władca-bóg, król ten się identyfikował. Do dnia dzisiejszego, Angkor Wat zachował się w najlepszym stanie, jest to także najbardziej okazała świątynia w całym kompleksie. Natomiast Angkor Thom była ostatnią stolicą imperium khmerskiego, obejmującą obszar 9 km kw. To małe miasteczko leży już rzut beretem od jeziora Tonle Sap. Zwiedzając je, możemy zobaczyć rozmach architektury khmerskiej i przywiązanie do detali. Jeśli chodzi o Tonle Sap, jest to największe jezioro w Azji Południowo-Wschodniej. Charakteryzuje je zmienność objętności w zależności od pory roku. W porze deszczowej jezioro jest rozległe, ponieważ dopływają do niego wody Mekongu. W porze suchej cofa się, pozostawiając jednak ogromne ilości ryb. Nad jeziorem mieszkają ludzie w domach opierających się na drewnianych palach, co jest niezwykłą atrakcją turystyczną. Miejscowi chętnie pokazują im swoje domy i zapraszają do środka na pyszne domowe jedzenie.