Południowa część wyspy zachwyca swoim naturalnym pięknem. To idealne miejsce na wypoczynek i podziwianie dzikiej przyrody, w tym wielu gatunków endemicznych. To również wspaniałe miejsca, posiadające wielowiekową historię, stanowiące zapis dziejówwyspy.

Galle

Galle to miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części wyspy. Jest ono administracyjnym centrum Południowej prowincji Sri Lanki. Galle słynie z zabytkowego fortu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako budowla ilustrująca ufortyfikowane miasto zaprojektowane przez Europejczyków na terenach Azji. Fort jest bardzo dobrze zachowany, dzięki czemu można podziwiać kunszt jego budowniczych. Współczesny wygląd fortu jest wynikiem prac, które wykonali Holendrzy w XVII wieku.
Matara
To miasteczko również posiada fort zbudowany przez Holendrów, którzy wyparłszy z wyspy Anglików zabrali się do zdobywania kolejnych jej obszarów. Oprócz tego znajduje się tu również Fort Gwiaździsty, wzniesiony w 1763 roku. Miejscem, którego nie można pominąć jest przepiękna plaża, słynąca z niezwykłych raf koralowych i doskonałych warunków do surfowania.

Hambantota

Jest to miasto bardzo licznie zamieszkane przez muzułmanów pochodzących z Malezji. Jest ono słynne ze względu na swój produkt, jakim jest zsiadłe mleko bawole. Innym znakiem rozpoznawczym miasta jest tradycja pozyskiwania soli poprzez odparowywanie morskiej wody.

Yala

Miejscem, które nieodmiennie zachwyca turystów odwiedzających Sri Lankę jest Park Narodowy Yala. Na całej wyspie znajduje się bardzo wiele rezerwatów przyrody, jednak Yala jest szczególny ze względu na swój rozmiar, jak i na różnorodność flory i fauny. Żyje tutaj ponad 200 gatunków ptaków i ponad 40 gatunków ssaków. Jeśli decydujecie się na safari, macie jedną z niewielu okazji, aby zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Żyją tu różne gatunki papug, orły oraz pawie, a także symbol Sri Lanki, czyli kur cejloński. Jest to gatunek endemiczny, występujący wyłącznie na Sri Lance, w związku, z czym został on wybrany na godło państwa. Jeśli chodzi o inne ptactwo, to występują tu takie gatunki jak ibis czarnogłowy czy dławigad indyjski. Jeśli zaś chodzi o ssaki, to najbardziej znane są lamparty, których populacja jest bardzo liczna. Poza lampartami spotkacie tu słonie, jelenie aksis i bawoły indyjskie. Ponadto żyją tu dziko również krokodyle błotne i jaszczurki.

Udawalawe

To kolejny park narodowy, w którym żyje sporo interesujących zwierząt. Mieści się on w centralno-południowej części Sri Lanki. Jest idealnym miejscem na odbycie safari. Żyje tu naprawdę spora grupa słoni, które będziecie spotykać na każdym kroku. Jest to także miejsce, w którym żyje spora grupa motyli, niektóre zdumiewają swoją wielkością, ale tez barwami i różnorodnością. Jeśli chodzi o pozostałe zwierzęta, jakie można tu zaobserwować, to warany, kameleony i czaple, a także kormorany.

Jak widzicie, południowe wybrzeże oferuje wiele wspaniałych przeżyć związanych ze zwiedzaniem oraz pozwala na zapoznanie się z florą i fauną, dzięki bogactwu świata zwierzęcego, jaki spotykamy w parkach narodowych.