Będąc w Iranie nie możemy pominąć tego miejsca. Jest ono wyjątkowe i jeśli lubisz oglądać symboliczne budowle musisz sobaczyć wieżę Azadi. Jest on wizytówką miasta.

Symboliczna wieża

Wieża ta jest symbolem Teheranu oraz Iranu. Została zbudowana w roku 1971. Powstała z okazji upamiętnienia 2500-lecia powstania Imperium Perskiego. Początkowo nazywana była Wieżą Pamięci Królów, gdyż to na ich cześć została zbudowana. Po ośmiu latach zmieniła nazwę na Azadi, co można przetłumaczyć jako „wolność”.

Budynek znajduje się na placu Azadi. Obok niej znajdują się fontanny i musem, które razem składają się w kompleks, który zajmuje 50000 m2.

Opis budowli

Wieża wykonana została z białego marmuru. Ma wysokość 50 metrów. Do jej wybudowania użyto aż 8 tysięcy bloków marmuru. Pracę nad budowlą nadzorował irański kamieniarz. Wieża posiada jakby dwie nogi, które łączą się w łuk, z od dołu wyrzeźbioną „siatką”. Na fundamentach zaznaczone są pasy wgłębień, gdzie mieści się szkło. Wokół budowli rozmieszczone jest wiele trawników poprzecinanych chodnikami.

Nawiązanie do religii

Azadi Tower swoim stylem nawiązuje do sztuki Sasnidów, dynastii która panowała w Iranie w latach 224-651 naszej ery, a także do architektury islamskiej. Wieża w swoim wyglądzie posiada także detale zaczerpnięte z Bahaizmu – religii monoteistycznej, która głosiła duchową jedność całej ludzkości. Symbolem tej religii jest dziewięcioramienna gwiazda. Stąd się wzięły pasy na każdej ze stron wieży.

Zwiedzanie

Według niektórych przewodników w wieży znajduje się winda, którą można wjechać na szczyt wieży i podziwiać panoramę Teheranu. Inne źródła mówią, iż wejście do wieży prowadzi prosto do piwnicy. Styl wnętrz jest surowy, a oświetlenie stonowane. W środku wieży utworzono muzeum, które mieści około pięćdziesiąt eksponatów, które przedstawiają odrębne okresy historii. Największą atrakcją muzeum jest gliniany cylinder Cyrusa II Wielkiego, który nakazał wyryć na nim pismem klinowym tekst deklaracji politycznej po przejęciu Babilonu (oryginał cylindra znajduje się w British Museum w Londynie.

Wieża Azadi nie jest już największym budynkiem w Iranie, jednak jest chętnie odwiedzana przez turystów ze względów historycznych oraz architektonicznych. Rocznie odwiedza ją wiele tysięcy turystów.