Sri Lanka to wspaniały cel podróży dla wszystkich, którym marzy się odpoczynek rodem z rajskiego ogrodu. To kraj z ogromnym bogactwem kulturowym, który gwarantuje słodkie lenistwo na plaży i pozwala na zwiedzenie interesujących przyrodniczo i historycznie miejsc.

Anuradhapura

To przepiękne miasto zauroczy Was swoim pięknem i klimatem. Na każdym kroku czuć tu powiew bogatej historii. Zobaczycie tu wiele zabytków architektonicznych, wiele z nich łączy się z kultem, co podkreśla istotne znaczenie miasta, jako ważnego ośrodka kultu. To też miejsce, które otacza piękna, egzotyczny przyroda. To świetne miejsce na rozpoczęcie przygody ze Sri Lanką, możecie tu wypocząć po długim locie, w miłym hotelu z basenem. Polecamy spacery po okolicy, dzięki którym będziecie mogli przyjrzeć się z bliska życiu zwykłych mieszkańców wyspy.

Sigiriya i jaskinie w Dambulla

Sigiriya to jedno z najpopularniejszych miejsc wycieczkowych Sri Lanki. Piękna, magmowa skała, wznosząca się na wysokość 200 metrów nad poziom terenu. Swemu majestatycznemu wyglądowi zawdzięcza ona nazwę, którą tłumaczymy, jako Lwią Skałę. Nic, więc dziwnego, że legendarny władca wybrał właśnie to miejsce na zbudowanie tutaj warownego pałacu. Dzisiaj możecie obejrzeć tutaj pozostałości tej niezwykłej budowli. Zobaczycie tu freski zdobiące skały, przedstawiające różne wyobrażenia postaci kobiecych. Słynne są również pozostałości po ogromnym, kamiennym lwie, pilnującym w czasach swej świetności dostępu do skały. Obecnie pozostały jedynie jego imponujących rozmiarów pazury. Aby dostać się na górę, trzeba pokonać wiele schodów, jednak jest to bardzo przyjemna wędrówka, zaś krajobraz, jaki możemy po drodze podziwiać zapiera dech w piersiach.

Ogród przypraw Matale

Będąc na Sri Lance nie można pominąć Matale znanego ze swoich przepięknych, ajurwedyjskich ogrodów. Zobaczycie tu rośliny, których nazwy znacie ze swojej kuchni i do tej pory kojarzyły się Wam one głównie z papierowymi torebkami. Tutaj będziecie mogli zobaczyć jak wyglądają one w naturze i prawdopodobnie przeżyjecie nie jedno zaskoczenie. Ogrody te pełne są pieprzu, wanilii, kardamonu, gałki muszkatołowej i imbiru. Rosną tu także anansy, kakowce oraz kawa. Podczas zwiedzania będziecie mieli okazje skosztować wyśmienitej, aromatycznej herbaty, która smakuje tutaj jak nigdzie indziej na świecie, nawet, jeśli nie dodacie do niej cukru.
Rosną tu także liczne rośliny mające właściwości lecznicze, na przykład aloes, posiadający właściwości odkażające. Używać można go na rany, ponieważ przyspiesza ich gojenie, a także jako środka przyspieszającego procesy trawienne.
Ponadto hoduje się tu również kauczukowce, drzewa sandałowe, z których powstaje pięknie pachnący olejek sandałowy, używany podczas produkcji perfum. Interesującą rośliną, zarówno ze względu na swój kształt, jaki właściwości są flaszowce. Zapobiegają one postawaniu wrzodów żołądka oraz wspomagają laktację u kobiet karmiących piersią.

Jak widzicie Sri Lanka ma Wam bardzo wiele do zaoferowania. To piękny i intrygujący kraj, o wielu twarzach, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie.