Santiago de Cuba to miasto portowe znajdujące się w południowo-wschodniej części Kuby. Jest ono drugim, co do wielkości miastem Kuby oraz stanowi centrum administracyjne prowincji Santiago de Cuba. Swoją siedzibę mają tu również władze archidiecezji Kościoła Rzymskokatolickiego. Obecnie zajmuje on powierzchnię 1023,8 km² a liczba mieszkańców Santiago wynosi 494,3 tysiąca.

Historia miasta

Santiago de Cuba zostało założone przez Diega Velázque de Cuéllara. Był on hiszpańskim konkwistadorem, który stał na czele ekspedycji mającej na celu podbój Kuby. Za datą powstania miasta uznaje się 28 czerwca 1514 roku. Od roku 1522, aż do roku 1589 pełniło ono rolę stolicy, założonej przez Velázque kolonii hiszpańskiej. W czasie wojny Stanów Zjednoczonych z Hiszpanią, która toczyła się na Kubie, kraje prowadziły intenywne walki o zdobycie Santiago de Cuba. W historii Kuby zapisała się też krwawa bitwa morska pod Santiago de Cuba.

Miasto ma za sobą również barwną historię wiążącą się z piractwem. Santiago de Cuba cieszyło się opinią miasta kryjącego skarby, konkretnie stało się celem podróży wielu poszukiwaczy złota.  Legenda złotego miasta przyciągnęła oprócz jego poszukiwaczy również piratów, którzy licząc na łatwy zarobek wielokrotni napadali na Santiago i je plądrowali. Rzeczywistość dla jednych i dla drugich okazała się jednak rozczarowująca, ponieważ złota w mieście i jego okolicach nie znaleziono. Wysiłek włożony przez piratów w rabunki a przez to ich wpisanie się w lokalny koloryt został upamiętniony… Powstało bowiem Muzeum Piratów, które zwiedzić możecie w zamku  Castillo del Moro San Pedro de la Roca.

Życie kulturalne miasta

              Na chwilę obecną Santiago de Cuba jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych a także akademickich. Znajduje się tutaj Universidad de Oriente, na którym kształci się między innymi przyszłych lekarzy, prawników i inżynierów.

Odbywają się tutaj wieczorne koncerty przyciągające tłumy turystów oraz mieszkających tu, na co dzień Kubańczyków. To wspaniałe wydarzenia pełne radości, doskonałej muzyki i pozytywnej energii. Warto pamiętać, iż w Santiago w połowie lipca odbywa się rokrocznie karnawał. Wtedy miasto, które na co dzień emanuje kolorową energią zamienia się w raj dla miłośników imprez i wyśmienitej zabawy.

Zabytki, które warto zobaczyć

Zwiedzanie warto rozpocząć od centrum miasta, nazywanego Parque Cepedes, ponieważ to tutaj znajduje się najwięcej zabytków Santiago. Będziecie mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć najstarszy dom na Kubie, zbudowany dla Diego Velázque de Cuéllara, w którym założyciel miasta spędził wiele lat życia. Ponadto można udać się na Balcon de Velasquez, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. W niedalekim sąsiedztwie Parque Cespedes znajduje się również znany na całej Kubie Casa Granda. Jest to elitarny hotel, będący miejscem spotkań kubańskiej śmietanki towarzyskiej.  Ponadto znajdziecie w Santiago sporą liczbę muzeów, których zwiedzanie pomoże Wam poznać historię i kulturę zarówno miasta, jak i całego państwa. Warto również pamiętać, ze Santiago de Cuba to też miejsce słynące z produkcji doskonałej jakości cygar, w mieszczącej się tu, znanej na całym świecie Fabrica de Tabaco Cesar Escalante.