Na terenach dzisiejszego Meksyku tysiące lat temu rozwijały się potężne starożytne cywilizacje – Majów i Azteków, które pozostawiły po sobie mnóstwo tajemnic, a także śladów w postaci ruin świątyń i budowli. Podążenie drogami tych starożytnych cywilizacji to jeden z najczęstszych powodów podróży dla wielu turystów. Dzisiaj odkryjemy przed Wami Park Narodowy Palenque, położony w Chiapas na półwyspie Jukatan. Jeśli planujecie wycieczkę do Meksyku, wpiszcie Palenque na listę „must see”, bo nigdzie indziej na Ziemi nie znajdziecie tak wyjątkowego miejsca. O tym, co znajdziecie w parku dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Historia Palenque
Palenque wzięło swoją nazwę z języka hiszpańskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza „drewno, z którego robi się ogrodzenie”. Hiszpanie z kolei zapożyczyli to sformułowanie z jednego z lokalnych języków, w którym znaczyło ono ogrodzone miejsce lub fort. Miasto Palenque zostało założone w drugiej połowie XVI wieku przez misjonarza Pedro Lorenzo blisko miejsca, w którym lata wcześniej znajdowała się wioska o takiej samej nazwie. Brat Pedro pragnął na powrót zrzeszyć rdzennych mieszkańców tych terenów (z grupy etnicznej Ch’ol), które w wyniku potyczek zamieszkały pobliskie lasy deszczowe Lacadonu, a przy okazji nawrócić ich na katolicyzm. W 1813 roku osada zyskała prawa miejskie, wybudowano do niej drogi, a w mieście powstała pierwsza szkoła. Palenque zaczęło się dynamicznie rozwijać, organizowano tu wiele ważnych wydarzeń na skalę stanu Chiapas. Wkrótce później zbudowano tu pierwszą linię kolejową, która połączyła miasto z Zatoką Meksykańską – stacja istnieje do dnia dzisiejszego! W 1997 powstało tu nowoczesne lotnisko. Co ciekawe, mieszkańcy Palenque przez bardzo długi czas nie mieli pojęcia o ruinach starożytnej cywilizacji Majów. Odkryto je dopiero w 1740 roku, a oficjalnie zatwierdzono w 1773. Być może nigdy by do tego nie doszło, gdyby osada nigdy nie przekształciła się w miasto.

Gmina Palenque: na Szlaku Majów
Gmina Palenque liczy sobie ponad 100 000 tysięcy osób, z czego około 40% to rdzenna ludność Ch’ol, do dnia dzisiejszego posługująca się w dużej części własnym językiem. Z tego też powodu w Palenque jest duży odsetek analfabetów, a w języku hiszpańskim mówią głównie osoby, które zajmują się turystyką. Połowa mieszkańców miasta wyznaje katolicyzm, co jest zasługą poczciwego założyciela. Skupmy się jednak na głównej atrakcji turystycznej, ukrytej głęboko w dżungli Lancadon – stanowiska archeologicznego Palenque. Ruiny odnajdziemy 7 kilometrów od miasta, a leżą one na tzw. Szlaku Majów, do którego wliczają się także miejsca Yaxchilan i Bonmpak (również w dżungli Lancadon). Dzięki tej atrakcji Palenque świetnie przygotowała się na odwiedziny turystów, bo jednorazowo w mieście może zostać na noc około 5000 odwiedzających! Najgorętszym okresem są Święta Wielkanocne i Wielki Tydzień, kiedy do Palenque zjeżdżają pielgrzymki z różnych stron Meksyku. Lokalne obchody Wielkiego Tygodnia, w tym pasyjna śmierć Chrystusa, są znane na cały kraj – jest to wielkie wydarzenie, a w drodze krzyżowej biorą udział aktorzy, którzy odtwarzają wielkopiątkowe wydarzenia.

Ruiny cywilizacji Majów ukryte w dżungli
W 1981 roku obszar Palenque został oficjalnie uznany za Park Narodowy, tym samym znajduje się pod rządową ochroną. Na terenie parku znajdziemy około 26 zabytków świadczących o tym, że niegdyś rozwijała się tu starożytna cywilizacja. Do najważniejszych punktów ruin należy Świątynia Inskrypcji, schodkowa piramida o wysokości 16 metrów, która została złożona z dziewięciu stopni. Majowie wybudowali ją jako grobowiec dla króla K’inich Janaab’ Pakala. Wejście do grobu ukryli pod świątynną podłogą, natomiast na sarkofagu wyrzeźbiono postać, która wg naukowców siedzi za sterami… statku kosmicznego. Wejście do świątyni jest bogato zdobione ponad 620 hieroglifami – stąd nazwa – Świątynia Inskrypcji. Prócz Świątyni Inskrypcji, do ważniejszych zabytków należy, np. Świątynia Hrabiego (nazwaną na cześć hrabiego, który zamieszkał w jednej ze świątyń i przez kilka lat zajmował się badaniem malowideł, rysunków i miedziorytów), Świątynie Krzyża, Słońca i Liściastego Krzyża, grobowiec Czerwonej Królowej (w jednej ze świątyń odkryto zwłoki nieznanej majańskiej kobiety, które zostały pokryte czerwonym surowcem), ruiny pałacu czy pozostałości kamiennego akweduktu. Jedną z największych tajemnic Majów jest fakt, że większość znalezionych zwłok, które poddano różnorodnym badaniom, zachowało się w doskonałym stanie.