To zaskakujące, ponieważ obecnie Sri Lanka kojarzy się głównie z uprawą herbaty, ale nie zawsze tak było. Początkowo próbowano uprawiać tutaj kawę, jednak po niepowodzeniach, zrezygnowano z tego zamiaru. Anglicy sprowadzili tu herbatę i karczowano dżunglę, aby zrobić miejsce na jej uprawę. Plantacje herbaty wpisały się na stałe w krajobraz wyspy i zachwycają swą bujną zielonością. Podczas pobytu na Sri Lance koniecznie musicie zobaczyć ten niesamowity krajobraz.
Jeden krzew, wiele możliwości
Znamy wiele rodzajów herbaty, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż pochodzić mogą ode z tego samego krzewu. Różnica smaku i wyglądu naparu zależy od sposobu późniejszej obróbki liści. Herbata czarna powstaje na skutek poddania listków więdnięciu, następnie fermentacji, potem suszeniu. Jeśli poddamy liście częściowej fermentacji, to powstaje herbata oolong, nazywana niebieską albo turkusowa herbatą. Zielona herbata powstaje w wyniku suszenia liści, zaś herbata biała powstaje z pączków a nie z liści. Wyróżnić możemy jeszcze więcej odmian herbaty, które są efektem różnych czynników wpływających na uprawę, na przykład wysokości terenu, na jakim znajdują się uprawy a także rodzaj gleby. Wpływ na wspaniały aromat cejlońskiej herbaty ma przede wszystkim specyficzny mikroklimat, który tworzą okalające plantacje gęste lasy tropikalne.

Królestwo herbaty i jego stolica

Niekwestionowana stolicę herbacianej wyspy jest Nuwara Elija. To sanatorium charakteryzujące się klimatyczną, kolonialną zabudową. Znajduje się ona na wysokości 1890 metrów, otoczona przez pofalowane, zieleniące się równo przyciętymi krzaczkami herbaty. To naprawdę niesamowity widok, który zapiera dech w piersiach. Nuwara Elija to też doskonała baza do wypraw na okoliczne plantacje, na przykład znajdujące się w pobliżu Labookellie Tea Etsate lub Pedro Tea Estate. Zwiedzanie plantacji daje możliwość przyjrzenia się produkcji herbaty w zasadzie na każdym etapie produkcji. Od momentu zerwania z krzaczka, poprzez suszenie lub fermentację i suszenie, aż po moment pakowania. Jest to również okazja do zakupienia liści herbaty, a także do wypicia tego wspaniałego napoju, parzonej tutaj na miejscu. Możecie również przyjrzeć się pracy zbieraczy herbaty. Są oni w większości potomkami indyjskich Tamilów, którzy zostali to sprowadzeni w XIX wieku, właśnie do pracy na plantacjach.

Najpiękniejsze widoki

Jedną z propozycji podziwiania przepięknych plantacji, rozciągających się na pofalowanych wzgórzach jest Lipton’s Seat. To punkt widokowy, z którego lubił podziwiać plantacje sam sir Thomas Lipton. Spacer na wzniesienie, na którym znajduje się ów punkt to również wspaniała okazja do podziwiania piękna przyrody.
Polecamy Wam również przejażdżkę pociągiem na trasie z Kandy do Nanu Oya. Pociąg wyrusza z Kolombo i przejeżdża przez wiele stacji Hill Country. Poza pięknymi plantacjami, po drodze możecie zobaczyć również różne okazy dzikiej przyrody, w tym wiele gatunków endemicznych.