Indie są krajem bogatym kulturowo. Na jej terenie znajduje się wiele niesamowitych atrakcji turystycznych związanych z religią i kulturą tego kraju. Jedną z nich jest Świątynia Lotosu w Delhi. Kształtem przypomina piękny kwiat lotosu. Będąc w Delhi nie można nie zobaczyć tego miejsca.

Na wzór kwiatu lotosu

Świątynia swoim wyglądem przypomina pływający na wodzie kwiat lotosu. To dzięki umieszczeniu basenów w pobliży świątyni. Posiada 3 rzędy „płatków” i uważana jest za jedne z cudów nowoczesnej architektury. Zbudowana została z betonu i przykryta marmurowymi „płatkami”.

Kwiat lotosu symbolizuje czystość i oświecenie w indyjskich wierzeniach. Hinduistyczny bóg Brahma wyłoniło się z kwiatu lotosu. W buddyzmie z kolei ma inne znaczenie – że każdy może osiągnąć swoją doskonałość jak kwiat lotosu wyrastający z błota.

Otwarta dla wszystkich

Świątynia cieszy się większym powodzeniem niż znany na całym świecie Tadż Mahal. Ma do niej wstęp każdy bez względu na wyznawaną religię. Odprawia się w niej modlitwy tylko bahaistyczne. W głównej sali panuje cisz, która ma ułatwić medytację i uzyskanie wewnętrznego spokoju.

Dodatkowo wokół świątyni rozpościera się bardzo duży teren pełen ogrodów i zieleni, gdzie każdy może się zrelaksować i mieć kontakt z naturą.

Misterna budowla

Prace nad budynkiem rozpoczęły się w 1980 roku. Projekt świątyni stworzył architekt irańskiego pochodzenia mieszkający w Kanadzie – Fariborz Sahby. Pałac był budowany przez około 8 lat i należy do grona najbardziej złożonych budowli na kuli ziemskiej. Wykonana jest z takich materiałów jak: marmur, cement, dolomit, czy piasek. Od chwili otwarcia odwiedziło ją ponad 50 milionów turystów, a jednocześnie może pomieścić 2,5 tysiąca osób.

Bahaicka świątynia

Nie można zapominać, że Świątynia Lotosu to bahaicki Dom Modlitwy, jedne z niewielu tego typu Domów na świecie. Bahaizm łączy w sobie wiele różnych religii: judaizm, chrześcijaństwo, islamy i babizm. Nauki tej religii zaznaczają duchową jedność wszystkich ludzi. Istnieją jednak kontrowersje wokół tego wyznania.

Godziny otwarcia

Wstęp do świątyni jest darmowy – nie ma żadnych biletów. Można ją zwiedzać w godzinach od 9 do 18 w sezonie zimowym lub od 9 do 19 w sezonie letnim. Świątynia zamknięte jest w poniedziałki